Trwają zdjęcia do „Czasu leśnych kurierów”

Trwają zdjęcia do „Czasu leśnych kurierów”Na Podkarpaciu trwają zdjęcia do filmu „Czas leśnych kurierów” opowiadający o losach kurierów beskidzkich, którzy w czasie II wojny światowej z Polski do Rumunii przenosili istotne meldunki, dokumenty czy broń. Film będzie miał charakter fabularyzowanego dokumentu. Za jego produkcję odpowiedzialna w całości jest Agencja „Obiektyw” z Krosna.

Kręcenie scen krośnieńska ekipa filmowa rozpoczęła od Sanoka. Planem filmowym dla produkcji stało się między innymi: miasteczko galicyjskie leżące na terenie sanockiego skansenu oraz była komenda policji w Sanoku. Ważnym miejscem dla kurierów była również góra Jasiel, która także objęta została planem filmowym, stanowiącym malownicze tło dla historii kurierskich przerzutów. Z Sanoka ekipa filmowa przeniesie się do Rymanowa i Jasła. Zdjęcia realizowane będą także w Rymanowie i Jaśle.

DSC 8997s

W filmie wystąpią zarówno profesjonalni aktorzy, jak i statyści, których agencja wybrała spośród mieszkańców województwa podkarpackiego. Kolorytu akcji doda udział grupy rekonstrukcyjnej stacjonującej na co dzień w Sanoku.

Przypomną losy bohaterów

Realizowany przez Agencję „Obiektyw” dokument opowiada o losach kurierów beskidzkich w czasie II wojny światowej, którzy pokonując trasy z Polski do Rumuni przenosili na zachód ważne dokumenty, meldunki, a niejednokrotnie także pieniądze i broń. W filmie przedstawione zostaną sylwetki kurierów, m.in. Jana Łożańskiego, oraz osób, które kurierom w przerzutach pomagały.

DSC 9020s

Historyczny pejzaż Podkarpacia

Film „Czas leśnych kurierów” powstaje w ramach cyklu filmów produkowanych przez Agencję „Obiektyw” pod nazwą „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Produkcje mają pokazywać ważne dla naszego regionu wydarzenia historyczne, które są nieznane lub zapomniane wśród mieszkańców województwa.

Pierwszym z cyklu, przygotowanym przez Agencję „Obiektyw” filmem była produkcja pod tytułem „Rzeczpospolita Iwonicka - warto wiedzieć, trzeba zobaczyć.” Film opowiada historię republiki partyzanckiej utworzonej pod koniec II wojny światowej na terenie Iwonicza w ramach akcji „Burza.”

DSC 9429s

Polska historia w Cannes

Pierwszy z cyklu filmów czyli „Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć trzeba zobaczyć”, został wyróżniony nagrodą Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za dokument historyczny, ukazujący nieznane dzieje terenów Podkarpacia w konkursie „To nas dotyczy” 2015, organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w Warszawie.

Dodatkowym wyróżnieniem dla autorów filmu będzie udział w targach telewizyjnych Cannes, które odbędą się w 2016 roku w tym francuskim mieście.

Film „Czas leśnych kurierów” powstaje na zlecenie Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych. Premiera filmu planowana jest na przełomie listopada – grudnia 2015 roku.

TV Obiektyw