Rolnicy z Podkarpacia, podziękowali za tegoroczne zbiory

dozynki 1W niedzielę, 28 sierpnia, w Osobnicy odbyły się XXII Dożynki Województwa Podkarpackiego.

Podczas mszy św. koncelebrowanej przez bpa Jana Wątrobę, rolnicy z Podkarpacia, podziękowali za tegoroczne zbiory. Wieczorem na scenie wystąpili Mateusz Mijal i zespół Golec uOrkiestra.

Centralnym punktem dożynek była uroczysta msza święta, której przewodniczył ordynariusz diecezji rzeszowskiej ksiądz biskup Jan Wątroba. Podczas liturgii biskup dokonał tradycyjnego poświęcenia wieńców dożynkowych, które do Osobnicy przywiozło kilkadziesiąt grup z wielu zakątków województwa podkarpackiego. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta GOK Jasło z Osobnicy oraz Chór Cecylianum.

XXII Dożynki Województwa Podkarpackiego odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Prezydent skierował do zgromadzonych w Osobnicy rolników z Podkarpacia list ze słowami wdzięczności za ich trud włożony w pracę na roli, który w jego imieniu odczytał Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta RP.

dozynki 2

Również Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wystosował list do uczestników dożynek, który odczytał II wicewojewoda Radosław Wiatr.

W uroczystościach dożynkowych, które odbyły się w Osobnicy, wzięli udział m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, reprezentanci władz samorządowych na czele z marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem i przewodniczącym Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzym Borczem, komendanci służb mundurowych, dyrektorzy instytucji rolniczych, ale przede wszystkim liczne delegacje z wieńcami, które przygotowane zostały w gminach i powiatach regionu.

Po mszy świętej, uczestnicy dożynek utworzyli długi korowód, w którym przeszli na plac pod scenę, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Następnie na scenie odbył się obrzęd dożynkowy, przedstawiony przez Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie. Po nim, zgodnie z obyczajem, starostowie dożynek przekazali na ręce marszałka Władysława Ortyla bochen chleba. Po pokrojeniu chlebów gospodarze i zaproszeni goście, podzielili się nimi z wszystkimi uczestnikami imprezy.

Po zakończeniu obrzędów dożynkowych, rozpoczęła się część artystyczna. W ramach „Lata z Kulturą Powiatu Jasielskiego” na scenie pojawiły się zespoły: Kwartet Klarnetowy, kapela „Trzcinicoki”, „Grzane Wino” i „Tanie Dranie”.

Po występach lokalnych artystów przyszedł czas na gwiazdy wieczoru. Jako pierwszy na scenie wystąpił Mateusz Mijal z zespołem. Po nim zaprezentował się zespół Golec Uorkiestra, którego występ został entuzjastycznie odebrany przez publiczność i na zakończenie koncertu musiał bisować.

Impreza zakończyła się zabawą z zespołem „Rafa”.

dozynki 3

Organizatorami tegorocznych dożynek byli Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Jasielski oraz Wójt Gminy Jasło.

Starosta Jasielski Adam Pawluś podziękował Wójtowi Gminy Jasło, Kołom Gospodyń Wiejskich, sołtysowi i strażakom z Osobnicy za organizację wydarzenia oraz służbom mundurowym - za zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestnikom.

Partnerami wydarzenia byli: LOTOS Infrastruktura, Podkarpacie, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” oraz PGE Obrót S.A.
Sponsorzy wydarzenia to Chłodnia „Karenfruit” oraz Zakład Produkcyjno-Usługowy „Promont”.