Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Kupujesz przez Internet – nie daj się oszukać!

Kupujesz przez Internet – nie daj się oszukać!Coraz częściej robimy zakupy przez Internet, bo to duża wygoda i oszczędność czasu.

Surfując po sieci w poszukiwaniu najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych, czy portali aukcyjnych, musimy jednak pamiętać, że swoimi ofertami kuszą nas również oszuści. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności.

Funkcjonariusze z jasielskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w ostatnich dniach przyjęli kilkanaście zgłoszeń dotyczących niezrealizowanych zakupów przez Internet. Pokrzywdzeni pomimo wpłacenia sprzedającym pieniędzy za wystawiony towar, nie otrzymali przesyłki, ani zwrotu gotówki. Próby kontaktowania się z oferentami nie przynosiły rezultatu. Sprzedawcy nie odbierali telefonu i nie odpowiadali na e-maile.

Aktualnie jasielska Policja prowadzi kilkadziesiąt postępowań w sprawie oszustw internetowych. Mechanizm takich przestępstw jest zazwyczaj podobny. Ktoś wystawia na sprzedaż rzekomo posiadany towar, inkasuje od kupującego pieniądze, czasami przesyła pocztą paczkę, w której znajduje się bezwartościowy produkt i kontakt z nim urywa się. Większość pokrzywdzonych, skuszonych atrakcyjną ceną towaru, płaci „z góry” pełną należności lub sporą zaliczkę i w ten sposób traci pieniądze.

Policjanci apelują, aby kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową” oraz zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności:
1. korzystajmy ze znanych i sprawdzonych sklepów czy portali internetowych - takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji, czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących, wówczas w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych strat,
2. sprawdzajmy rzetelność i wiarygodność kontrahenta - oceny sprzedających, opinie, punkty, komentarze,
3. preferujmy odbiór osobisty zamówionego towaru, przesyłką kurierską pobraniową z możliwością sprawdzenia jej zawartości,
4. nie dajmy się zwieść nierealnym promocjom - często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym "chwytem" wykorzystywanym przez oszustów,
5. zachowajmy wszystkie dokumenty związane z transakcją (dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.) przy ewentualnym zgłoszeniu przestępstwa, ułatwi to wykrycie jego sprawcy.

KPP Jasło

50000 Pozostało znaków