Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

… gdzie bogiem jest sukces – o książce Marka Rabija

IMG 340522 maja 2017 r. w Dyskusyjnym Klubie Książki „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyła się rozmowa o książce Marka Rabija „Życie na miarę”.

Marek Rabij jest dziennikarzem Newsweeka. Można go nazwać specjalistą od tematów trudnych a nawet niebezpiecznych. Problem bangladeskich szwalni mocno zaistniał, kiedy w budynku Rana Plaza doszło do katastrofy. Autor stawia pytanie o etykę przedsiębiorców? Dlaczego mimo solidnego wywiązywania się z obowiązków nie wystarcza pracownikom na przysłowiową miskę ryżu. Swoich bohaterów przedstawia z imienia i nazwiska po to, aby czytelnik odczuł nieszczęście konkretnego człowieka, który ma twarz.

 

20170520 105346

Maria Kantor widziała filmy nakręcone przez znajomych podróżników: Gdyby nie ich relacje, trudno byłoby mi wierzyć że to, co opisał Marek Rabij jest rzeczywistością.

Wielkim atutem reportażu jest próba pokazania mechanizmu rządzącego niewolniczym systemem wyzysku – powiedziała Stanisława Czernik, która problem widzi od strony przedsiębiorców i konsumentów oraz dysfunkcyjnych instytucji niechroniących swoich obywateli:

Sami konsumenci też niechętnie rezygnują z tego fałszu: wszak hipokryzja pozwala łatwo uspokoić sumienie. Właśnie – sumienie to słowo, które współcześnie wyszło z obiegu, jako staroświeckie pojęcie, które nie przystaje do czasów, gdzie bogiem jest sukces, najlepiej finansowy a rozgrzeszeniem licha jałmużna i łzawe współczucie dla ofiar – kontynuowała.

Konkluzją spotkania były refleksje o sposobach manipulacji i generowaniu sztucznych potrzeb klientów w modzie i nie tylko.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

 

MBP w Jaśle

50000 Pozostało znaków