Wyższe opłaty za wydanie prawa jazdy

Od 19 stycznia obowiązują wyższe opłaty za wydanie prawa jazdy oraz innych dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Weszły w życie również nowe przepisy dotyczące sprawozdań z realizacji przez starostów zadań jakie określa ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.

Z dniem 19 stycznia 2013 r. weszły w życie dwa rozporządzenia wydane przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, stanowiące przepisy wykonawcze do ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151 z późn. zm.).
Rozporządzenia z dnia 10 stycznia 2013 r. w sprawie sprawozdania z realizacji na terenie województwa zadań określonych ustawą o kierujących pojazdami (Dz. U. poz. 81)ma na celu jest zapewnienie jednolitej w skali kraju sprawozdawczości w zakresie zadań wykonywanych przez starostów. W przepisach rozporządzenia dokładnie określony jest zakres informacji zawartych w zbiorczym sprawozdaniu z terenu województwa z realizacji przez starostów zadań określonych w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami oraz jego wzór. Nowa regulacja oddziaływać będzie zarówno na organy samorządowe wydające uprawnienia do kierowania pojazdami, jak i na organy administracji rządowej na terenie województwa.
Jeśli chodzi o rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 11 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. poz. 83) wprowadzono wyższe opłaty za wydanie prawa jazdy - 100 zł (dotychczas 84 zł), międzynarodowego prawa jazdy - 35 zł (dotychczas 30 zł) oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem 30 zł (dotychczas 24 zł).
Rozporządzenia te weszły w życie z dniem 19 stycznia 2013 r., tj. w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.