Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

"Podróże po świecie i literaturze" z Tomaszem Pruchnickim i Péterem Erőssem w MBP w Jaśle

 "Podróże po świecie i literaturze" z Tomaszem Pruchnickim i Péterem Erőssem w MBP w Jaśle

 

Miejska Biblioteka Publiczna i Jasielski Dom Kultury w Jaśle zapraszają na spotkanie „Podróże po świecie i literaturze” z Tomaszem Pruchnickim i Péterem Erőssem.

Tomasz Pruchnicki – gorliczanin, pasjonat historii miasta, regionu i zabytków architektury. Publikował artykuły w Gazecie Krakowskiej o najnowszej historii Gorlic. Znawca judaizmu, prawosławia, protestantyzmu, buddyzmu, shinto i religii niemonoteistycznych. Pasjonat fotografowania i podróży do odległych zakątków świata m.in. do Andów, Pustyni Atakama, z których fotogramy prezentuje na licznych wystawach i odczytach. Członek Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego. Wspomnienia z wypraw wzbogacone zostaną pokazami slajdów.
Péter Erőss – z pochodzenia Węgier, związany z Polską i Jasłem więzami rodzinnymi i pracą zawodową, tłumacz, konsultant, przewodnik wspierający Polaków w poznawaniu Węgier, a Węgrów w odkrywaniu piękna Podkarpacia. Posiada szerokie zainteresowania historyczne i językowe. Autor wyboru i przekładu „Antologii poezji węgierskiej”. Pisze też własne wiersze, a w ostatnich latach zrealizował marzenie o przetłumaczeniu na język polski mało znanych i dotychczas nietłumaczonych utworów poetów węgierskich XIX i XX wieku. Na spotkaniu zaprezentuje nowe przekłady m.in. Ferenca Juhásza i Ferenca Karinthyego.

27 listopada 2023 /poniedziałek/, godz. 16:00, Sala multimedialna JDK, ul. Kołłątaja 1

MBP w Jaśle