Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Perły Beskidu Sądeckiego - wycieczka

Przez najpiękniejsze zakątki Beskidu Sądeckiego poprowadzi wycieczka zaplanowana na sobotę, 16 marca br., przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział w Jaśle.


Około 13-kilometrową, średnio wymagającą trasą, wiodącą przez Rezerwat Przyrody Wierchomla, który jest częścią Popradzkiego Parku Krajobrazowego w Paśmie Jaworzyny Krynickiej, poprowadzi grupę przewodnik PTTK Tadeusz Wójcik. Wznoszący się w górę szlak, którym pójdą turyści, wytyczony został wzdłuż dolnego i środkowego biegu potoku Wierchomlanka, przez chronione bukowo-jodłowe kompleksy leśne z Wierchomli Małej przez Pustą Wielką, obok Bacówki nad Wierchomlą do Wierchomli Wielkiej.
Wierchomla Mała (woj. małopolskie, pow. nowosądecki, gm. Piwniczna - Zdrój) – urocza wieś w dolinie potoku Mała Wierchomlanka, pomiędzy Muszyną a Piwniczną - Zdrój. Okolica znana jest ze Stacji Narciarskiej „Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla” z dziesięcioma wyciągami, w tym najdłuższym w Polsce wyciągiem krzesełkowym o długości 1600 m.

KK-T JDK i PTTK zapraszają w góry: Perły Beskidu Sądeckiego

Pusta Wielka (1061 m n.p.m.) – niezwykle malowniczy szczyt pomiędzy Wierchomlą, Żegiestowem i Muszyną. W jego obrębie znajduje się kompleks starodrzewia bukowo-jodłowego oraz interesujące twory skalne: piaskowce magurskie i zlepieńce.
Bacówka nad Wierchomlą (887 m n.p.m.) – cudnie umiejscowione schronisko na Polanie nad Wierchomlą, spod którego można delektować się piękną panoramą obejmującą Pasmo Radziejowej, Góry Lubowelskie oraz Tatry.


Wierchomla Wielka (woj. małopolskie, pow. nowosądecki, gm. Piwniczna - Zdrój) – wieś otoczona zalesionymi górami. Największą atrakcją historyczną miejscowości jest XIX-wieczna, zabytkowa, drewniana cerkiew greckokatolicka o konstrukcji zrębowej, obecnie rzymskokatolicki kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła. Polichromia wnętrza zbudowanej w 1821 r. świątyni utrzymana jest w tradycji barokowo-klasycystycznej o motywach architektonicznych ze scenami figuralnymi. Zachowało się całe XVIII/XIX-wieczne wyposażenie wnętrza: ikonostas o bogatej dekoracji snycerskiej z XIX w., ołtarz w kształcie konfesji w prezbiterium, ołtarze boczne, a w nich ikony z XVIII i XIX w. oraz o podobnym rodowodzie obrazy i feretrony z ikonami.


Termin wyjazdu: 16 marca br. (sobota), godz.7.00, sprzed budynku JDK, powrót około godz. 20.00.
Koszt wyjazdu: 120 zł, (członkowie PTTK, posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi – 110 zł).
Zgłoszenia i wpłaty: w PTTK w Jaśle, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 17.00.
Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Informacja w JDK: tel. 514 284 625.


Uwaga: obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.
Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.


JDK