Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Fake newsy. Jak walczyć z dezinformacją?

Fake newsy. Jak walczyć z dezinformacją?Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca do walki z dezinformacją i rozpoczyna edukację w tym zakresie.

Sytuacja na świecie i atak Rosji na społeczność Ukrainy przyczyniła się do fali komentarzy i informacji w mediach społecznościowych, które mijają się z prawdą. Lawina fake newsów, nieaktualnych filmów i zdjęć doprowadzają do całościowej zmiany obrazu rozgrywających się na świecie wydarzeń. Antyspołeczne zachowania, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji mające na celu wpłynięcie i sianie zamętu u ludzi jest coraz częściej zauważane. Do walki z ,,trolami internetu” włączyły się instytucje rządowe.


Polacy w walce z fake newsami


Blokowanie to krok w drodze do usunięcia siatki kont, które rozpowszechniają fałszywe wiadomości dotyczące rosyjskiej Inwazji na Ukrainę.
W niedzielę premierzy Polski, Estonii, Litwy oraz Łotwy zwrócili się z apelem o zaangażowanie w walkę z dezinformacją do szefów Meta (właściciela Facebooka i Instagrama), You Tube, Googla i Twittera.
-Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, co się dzieje w tym szczególnym dla świata czasie. Firmy, rządy, instytucje, w końcu obywatele, którzy są odbiorcami informacji. Bądźmy ostrożni w sieci, nie dajmy sobą manipulować- pisze na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Dowiadujemy się, że Google wyłączyło w mapach informacje o natężeniu ruchu, co ma utrudnić ewentualne planowanie ataków przez Rosję, a dodatkowo utnie pojawiające się spekulacje na temat ruchów wojsk.
Skala problemu jest bardzo duża, dlatego premierzy zgodnie zauważyli, iż konieczne jest prowadzenie dodatkowych działań w zakresie walki z dezinformacją.

fake newsy 2

Dążenia do szerzenia kłamstwa, paniki wśród ludzi sprawiają, że społeczeństwo ogarnia lawina chaosu. Konkretną propozycją premierów jest zawieszanie kont, które angażują się w rosyjską propagandę i dezinformację. Bardzo istotne jest także weryfikowanie informacji i prawidłowe konfigurowanie algorytmów w taki sposób by użytkownicy mogli znajdować wiarygodne informacje.

Suwerenność cyfrowa doczekała czasów, w których zwyczajnie mamy z tym problem i bardzo ważne jest uaktywnienie się odpowiednich organów w skuteczne, zgodne z prawem i przede wszystkim konsekwentne działania.
Z inicjatywy Michała Sadowskiego powstał projekt ,,Demaskujemy dezinformację”. Założyciel znanego na całym globie narzędzia (Brand24) do monitorowania ekspozycji firm w internecie podjął decyzję, by swoje narzędzie udostępnić darmowo organizacjom.

Redakcja

(źródło Ministerstwo Obrony Narodowej, prawo.pl)

Ewelina
Fake newsy to zmora ostatnich czasów.
0

50000 Pozostało znaków