Featured

Dziennikarze odprawieni z kwitkiem, czyli jak organizatorzy współpracują z lokalnymi mediami...

OPINIEDni Jasła za nami - pośpiewali i pograli. Jednak mało osób wie, jak naprawdę wyglądała organizacja imprezy ,,od kuchni”.

O niedomówieniach, aferach i fanaberiach w przygotowywaniu jasielskich imprez zawsze było głośno. A to jeden o czymś zapomni, a to następnym razem przedobrzy. Jak było tym razem? Kto zawinił na Dniach Jasła? Dlaczego brakuje relacji z koncertu Budki Suflera?

,,Przepychanki” z mediami rozpoczęły się w sobotnie południe przy odbiorze akredytacji. Media dostały informację od rzecznika Urzędu Miasta w Jaśle, że akredytacje będą wydawane w sobotę od godz. 12.30 w namiocie organizatorów. Niestety pojawiły się utrudnienia i pracownicy JDK nie chcieli wpuścić nikogo na teren obiektu. Po negocjacjach i konkretnych argumentach z trudem udało się dostać do organizatorów i odebrać akredytacje. Akredytacja pozwala dziennikarzowi na przebywanie w miejscach niedostępnych dla innych uczestników imprezy. Dzięki tego typu dokumentom media mają możliwość poruszać się w strefie, gdzie jest jedyna okazja do rozmowy z artystami oraz zrobienia relacji, unikając utrudnień ze strony rozbawionego tłumu. Niestety nikt wcześniej nie powiedział jakie są oczekiwania gwiazd wieczoru. Nie podano nam z odpowiednim wyprzedzeniem informacji, że Budka Suflera nie wyraża zgody na relacjonowanie koncertu i jeśli w strefie bezpośrednio pod sceną pojawi się dziennikarz, to w każdej chwili mogą przerwać koncert. Przed koncertem podały różne komunikaty - kilka w ciągu minuty. Począwszy od wytycznych, który kawałek można nagrywać do decyzji, że nie ma zgody na zdjęcia. Czy mamy tu do czynienia z kaprysem i ,,gwiazdorzeniem?” A może organizatorzy do końca sami nie przeanalizowali umowy krok po kroku i nie wiedzieli komu, gdzie i co można?

Kolejny raz pokazali, że jasielskie media potrzebne są im tylko i wyłącznie do rozpropagowania bezpłatnie plakatu zapowiadającego imprezę, a gdy chcą zrobić solidną relację od gwiazdeczki do gwiazdy, to im się utrudnia. Czym to jest spowodowane? Czy podczas podpisywania umów nie należy zadbać o interesy wszystkich i tak negocjować ich warunki, by każdy był zadowolony?
Dyrektor JDK Janusz Szewczyk w odpowiedzi na blokadę przez ochronę poinformował, że umowa podpisana została początkiem roku, a artyści zastrzegli sobie w niej zapis nie pozwalający na wpuszczenie dziennikarzy pod scenę. Ten fakt nikogo by nie dziwił, gdyby został z odpowiednim wyprzedzeniem ujawniony. Skoro ustalane zostają jakieś reguły początkiem roku to każdy, bez względu na pełnioną funkcję musi się ich trzymać. Jeśli były wynegocjowane warunki to zadaniem organizatorów jest o tym poinformowanie przedstawicieli mediów wcześniej i wówczas nikt nie miałby o nic pretensji i zamiast stać trzy godziny pod sceną w oczekiwaniu na artystów, spędziłby czas inaczej. Dlaczego tego nie zrobiono? Z jakich powodów zmieniano zdanie z minuty na minutę? Tego tak naprawdę nikt do końca nie wie. Zabrakło dobrego negocjatora, który zawalczyłby o jak najlepsze warunki. Pamiętać należy, że pieniądze wydane na organizację Święta Jasła pochodzą od podatników i nie należą do najmniejszych. To dziennikarz występuje w imieniu opinii publicznej i dzięki naszej pracy ludzie, którzy z różnych względów nie mogą być na koncercie mają możliwość w późniejszym czasie zobaczyć co dzieje się w ich kochanym ,,Jasełku”.

Na przyszłość wystarczy wcześniej poinformować jasielskie media o ustaleniach z gwiazdami, a zmiana zdania z minuty na minutę nie tylko świadczy o braku profesjonalizmu, ale przede wszystkim wprowadza nikomu niepotrzebny zamęt.

Na koniec pozostaje pytanie czy tylko w Jaśle dochodzi do takich sytuacji? Jak jest u sąsiadów? Posłuchajcie i zobaczcie sami!
{youtube}6XwksH5xwGg{/youtube}

Anna Dziura

Michaś
Dziwnie zamyka się ludziom usta,dn.15.12.2015r. zamieściłem komentarz pod artykułem Cała prawda o Jasielskim Muzeum Regionalnym" ale moderator wyciął mój zgodny z prawdą głos w dyskusjiRedakcj a nie otrzymała żadnego komentarza. Proszę ponownie wstawić komentarz.