KRZYŻ-ZNAK WIARY I KULTURY – wernisaż wystawy w Muzeum Regionalnym w Jaśle

miastojaslo.pl61

Istnieje wiele różnych kultur świata wraz ze swoimi znakami, symbolami. Wśród nich krzyż, będący symbolem ludzkości znajduje zaszczytne miejsce.

Krzyż to znak rozpoznawczy chrześcijan, symbol odkupienia całej ludzkości, znak pojednania z Bogiem. Krzyż ukazuje głęboką rzeczywistość. Jego historia jest bardzo odległa. Znak krzyża X lub +, jako pewnego rodzaju symbol solarny, zabezpieczający przed nieszczęściem pojawił się u ludów paleolitycznych. Na Bliskim Wschodzie krzyż grecki był symbolem nieba i ziemi, kosmosu, czterech stron świata. U Hetytów 2000-1000 l.p.n.e. spotykamy się z krzyżem wpisanym w koło. Znak ten, jak również rzeźby i rysunki przedstawiające go można spotkać w grotach znajdujących się dzisiaj w Szwecji, północnej Rosji, czy też Francji.
Krzyż to symbol Chrześcijaństwa. Ten niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju znak spotykamy na budynkach, szatach liturgicznym, monetach, a także przedmiotach użytkowanych codziennie.

miastojaslo.pl21

9 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Jaśle odbyło się uroczyste otwarcie wystawy ,,KRZYŻ-ZNAK WIARY I KULTURY”. Niezwykłe eksponaty jakie znajdowały się na wystawie ukazały niezwykłość, różnorodność, niepowtarzalny kunszt artystyczny. ,,Są niesamowite, przepiękne” – komentowali oglądający. Na wystawie można byłoby zobaczyć najrozmaitsze krzyże. Dominowały krzyże łacińskie z widniejącą na nich postacią Chrystusa Ukrzyżowanego.
,,Wystawę uzupełniają tkaniny liturgiczne zdobione haftowanymi motywami krzyża oraz malarstwo o tematyce pasyjnej. Obok obrazów olejnych z XVIII i XIX wieku, których głównym tematem jest ,,Ukrzyżowanie Chrystusa”, na wystawie są także dzieła sztuki ludowej: obrazy na szkle, grafiki i kapliczki. Ikonografia tego fundamentalnego dla chrześcijan wydarzenia jakim było Ukrzyżowanie Chrystusa jest niezwykle różnorodna, lecz w sposób szczególny dopełnia ekspozycję samych krzyży” – czytamy w folderze muzeum Regionalnego, dotyczącym wystawy.

miastojaslo.pl27

Wystawę będzie dostępna do dnia 31 maja 2013 r. Wspaniałe, bezcenne dzieła sztuki z pewnością staną się swoistego rodzaju pretekstem do rozważań. W imieniu swoim oraz pracowników Muzeum Regionalnego w Jaśle gorąco zachęcamy do odwiedzenia tej ekspozycji w siedzibie muzeum przy ul. Kadyiego 11.

Zapraszamy do oglądnięcia naszej fotorelacji z wernisażu.

Anna Dziura