Koncert finałowy XVIII konkursu kolęd i pastorałek ,,Na nutę kantyczek”

miniatura

Kolędy to nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia, tworzą specyficzny klimat i atmosferę. Fotorelacja

Działają kojąco, pozwalają spojrzeć na swoje życie poprzez pryzmat ich treści. W swojej prostocie mówią o tym co bliskie i dotykają życia uczuciowego.

- Nam organizatorom jest niezmiernie miło, że jest tak wypełniona sala widowiskowa JDK. To ,,miód na nasze serca”. Już od 19 lat trwa ten konkurs. Dla nas jest bardzo ważny z kilku powodów. Cieszy nas fakt, że co roku przybywa dzieci i młodzieży, którzy kultywują tę piękną tradycję śpiewania kolęd, bez których nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. Cieszymy się bardzo, że młodzi ludzie szukają wciąż nowych kolęd, ale sięgają też po stare zapomniane kolędy – powiedziała Helena Gołębiowska

IS IS DPP 0037

Wspólne śpiewanie kolęd to kontynuacja tradycji polskich świąt, dlatego wielkie znaczenie ma konkurs ,,Na nutę kantyczek”, którego finał mogliśmy zobaczyć 11 stycznia 2014 roku w Jasielskim Domu Kultury.

- Głównym celem organizowanego przez nas konkursu jest ożywienie tradycji rodzinnego kolędowania, śpiewu zespołowego; poznawanie nieznanych i zapomnianych polskich kolęd i pastorałek oraz prezentacja efektów pracy młodych wykonawców i ich nauczycieli – mówiła Ewa Grzebień, instruktorka muzyki w JDK.

IS IS DPP 0049

IS IS DPP 0068

Komisje konkursowe oceniły 60 prezentacji (43 solistów i 17 zespołów) w kategoriach szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie. Występy oceniło jury w składzie: Zofia Stopińska redaktor muzyczny Radia Rzeszów,  Jerzy Dynia redaktor muzyczny TV Rzeszów, Ralph Kamiński wokalista, student V roku wokalistyki na Wydziału Muzyki Estradowej i Jazzu (Akademia Muzyczna w Gdańsku). Drugi zespół jurorów w składzie Jolanta Jaracz- nauczyciel muzyki, Karol Dyląg – muzyk, Sławomir Gołębiowski – choreografpo wysłuchał 10 solistów i 13 zespołów z grup przedszkolnych.

IS IS DPP 0084

- Chciałbym wszystkim Państwu podziękować szczególnie dzieciom, młodzieży, nauczycielom i rodzicom. Gdyby nie ta wspaniała atmosfera w domu; atmosfera tolerancji, śpiewania kolęd nie mięlibyśmy tego dziewiętnastego już cyklicznego, wspaniałego konkursu. Gratuluje wszystkim poziomu, który jest coraz bardziej wyważony i zmierza ku doskonałości. Nasz koncert kolęd i pastorałek jest wspaniały i cieszy się (o czym świadczy frekwencja na tej sali) ogromną popularnością – skomentował wiceburmistrz Leszek Znamirowski.

- Warto przypomnieć sobie słowa Jana Pawła II, że człowiek tworzy kulturę ale i przez kulturę się staje. Myślę, że właśnie okres Bożego Narodzenia jest tym dobrym, pięknym czasem, kiedy my zwłaszcza w Polsce przez tak piękne kolędy tworzymy piękną kulturę – mówił ksiądz dziekan Zbigniew Irzyk

- Rośnie nam nowe pokolenie, które znakomicie czuje się na scenie. Ten program jest bardzo dużym przedsięwzięciem wymagającym logistyki, przygotowań, ogromnej pracy – zaznaczył dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Janusz Szewczyk

IS IS DPP 0098

Laureaci konkursu:

PRZEDSZKOLAKI:

Anastazja Stanio- CSW Rzeszów

Duet Michalina Niemiec i Maja Cecuła- Przedszkole Miejskie nr 3 w Jaśle

Kacper Nowicki z zespołem- Przedszkole Miejskie nr 3 w Jaśle

Bajkowe nutki –Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle

Wiktor Szafarz z zespołem Słoneczka- Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle

Zofia Preisner- Przedszkole Miejskie nr 10 w Jaśle

Wyróżnienia I stopnia przyznano :

Zespołowi „Półnutki”- Przedszkole Miejskie nr 10 w Jaśle

Amelii Żygłowicz- Szkoła Podstawowa nr 7 w Jaśle

Amelii Konopce – Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle

Zespołowi „Motyle” – Przedszkole Miejskie nr 3 w Jaśle

Wyróżnienia II stopnia przyznano:

Igorowi Kopciowi – Przedszkole Miejskie nr 11 w Jaśle

Wyróżnienie: Aleksandra Szala

1 nagroda - Duet Oskar Reczek - Maciej Marciniec- JDK Jasło

2 nagroda - Zespół FERMATKI- ZSP w Skołyszynie

3 nagroda ex quo:  Zespół Tańca Ludowego Rzeszowianka i Zespół wokalny SP w Szebniach

Wyróżnienia:  Zespół wokalny SP w Warzycach

Duet Hanna Pętlak - Aleksandra Stryszak-ZSP w Umieszczu

GIMNAZJA:

W kategorii solistów:

1 nagroda – Oliwia Hap

2 nagroda – ex equo: Aleksandra Stawarz i Karolina Juszczyk

3 nagroda- ex quo Klaudia Łopatkiewicz i Ewelina Krawczyk

Wyróżnienia: Daria Reczek, Julia Kawa

1 nagrody nie przyznano

2 nagroda - Zespół CON BRIO – ZS nr 2 w Przysietnicy

3 Nagroda - Zespół Regionalny „Sądeczoki”

Zespół wokalny- Gimnazjum  w Szebniach

Wyróżnienie: zespół Tarnina - GOK w Tarnowcu

SZKOŁY ŚREDNIE:

W Kategorii solistów:

1 nagroda -Kamila Macieik

2 nagroda - Kamila Mokrzycka i Klaudia Dereniowska

3 nagroda - Beata Rzeźnik

1 nagroda – Zespół wokalno- instrumentalny-  ZS nr 4 w Jaśle

2 nagroda - ex equo Zespół Javanica- Spółdzielczy Dom Kultury Stalowa Wola i Chór SOLI DEO- I LO w Jaśle

3 nagrody – nie przyznano

Nagrody Jury młodzieżowego otrzymali: Aleksandra Małek  i Zespól Regionalny Sądeczoki

Laureaci konkursu zaprezentowali kolędy mniej i bardziej znane, w tradycyjnych i współczesnych aranżacjach. Pieczołowicie przygotowany program wysłuchała publiczność wypełniając po brzegi salę widowiskową Jasielskiego Domu Kultury. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wraz z publicznością zaśpiewali kolędę ,,Dzisiaj w Betlejem”.

Anna Dziura