Jasło w obiektywie Wiesława Telegi

Jasło w obiektywie Wiesława TelegiWystawa fotografii Wiesława Telegi.

W holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle możemy odbyć spacer zakątkami naszego miasta. ,,Jasło w obiektywie Wiesława Telegi” to tytuł wystawy, na której została zaprezentowana piękna dokumentacja fotograficzna miasta Jasła. Fotografie gromadzone na przestrzeni lat ukazują mnóstwo aspektów naszego miasta. Wiesław Telega to sympatyk miasta Jasła, który przemierza ulice miasta Jasła w poszukiwaniu kadrów, momentów i zachwytów dla tego miasta.

Miasto wraz z obrzeżami jest dla niego niewyczerpaną inspiracją. Praca w drukarni wyczuliła go na szczegół, co jest widoczne na fotografiach. Pokazuje Jasło w nietypowych odsłonach i w każdym kadrze dostrzec można zachwyt dla miasta i szacunek do jego historii. Uwagę Wiesława Telegi przykuwają wspaniałe schody i architektoniczne detale z metalu i cegły. W zachwyt wprawiają zachowane stare kamienice, w których panuje ład, harmonia, ciekawa stylistyka, symetria.

Miasto o każdej porze roku przybiera inne formy, które fotograf stara się uchwycić. W jesieni Park Miejski wybarwia się na brązowo, złoci się i mieni czerwienią. Szczególnie pięknie prezentuje się zaraz po zachodzie słońca, kiedy włączają się uliczne latarnie, a niebo jeszcze mami widza ostatnimi kolorami lub kiedy świat stroi się w zimową otulinę, a śnieg lśni od porannego mrozu. Spacerując obrzeżami miasta, można trafić na urokliwe stawy oraz malownicze łąki i pola.

-To popołudnie, choć mogłoby zostać nazwane szarym, to jest rozświetlone pięknem fotografii Wiesława Telegi, autora wystawy – mówi Dorota Woźnica, dyrektor MBP w Jaśle. Spotykamy się w gronie bliskich osób, które łączą ciepłe i serdeczne relacje. Nasi czytelnicy, sympatycy, przyjaciele, znajomi i bliskie osoby dla pana Wiesława – dodaje. Patrząc na fotografie pana Wiesława widać czułość, zachwyt i szacunek do naszego miasta w detalu, ale i w szerszym kontekście – podkreśla dyrektor biblioteki.

Fotografie Wiesława Telegi

Jasło w obiektywie Wiesława Telegi

Podczas przemówienia, dyrektor biblioteki Dorota Woźnica zwróciła uwagę na to, iż nieprzypadkowy jest moment otwarcie tej wystawy. Mimo trudnych czasów, niepewności, z którą spotykamy się na co dzień, oglądając fotografie Wiesława Telegi, możemy wziąć oddech. Skomponowana w taki, a nie inny sposób i właśnie o miejskiej tematyce wystawa daje nam możliwość na chwilę refleksji. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze miasto w swojej przeszłości wiele wycierpiało, ale szczęśliwie doczekaliśmy spokojnych czasów. Patrząc na te zdjęcia, rozkochujemy się w naszym mieście. Wystawa ta jest po to, byśmy mówili, jak ważne jest to, że mamy spokój, że mamy gdzie mieszkać i że możemy podziwiać piękno naszego miasta – zaznacza Dorota Woźnica

Wiesław Telega jest osobą o bardzo miłym usposobieniu i dużej wrażliwości, tym bardziej kadry, jakie wychodzą spod jego ręki, są oryginalne i nie do podrobienia. Sam autor nie wiele mówi o sobie. Namawia, by poznać go właśnie za pośrednictwem jego prac, bo tam odkrywa przed nami swoją wrażliwą i artystyczną duszę.
- Spacerując z psem Foksem, szukam szczególików, bo one są najpiękniejsze i potrafią okazać tak naprawdę kwintesencję całości. Aparat noszę zawsze pod kurtką. Nie rozstaję się z nim. Często widzę coś, co wielu ludzi po prostu nie zauważa. Uwielbiam fotografować przyrodę, a jeśli chodzi o architekturę, to bardziej skupiam się na detalach – mówi autor wystawy Wiesław Telega

Tomasz Kasprzyk - artysta, fotografik

Podziwiając jego prace widać jak nieprzypadkowo skomponowane i wybrane zostały wszystkie zdjęcia. Autor na swoich fotografiach pokazuje obraz i ducha miasta Jasła. Jest w stanie uchwycić to, co dla wielu jest rzeczą niemożliwą i ten przede wszystkim fakt przekłada się na fenomen jego zdjęć. Widać w nich poświęcenie, obserwację, maksimum zaangażowania, a za pomocą naciśnięcia spustu od migawki zapisany zostaje idealny kadr. Niesamowite jest to, że trudne do przekazania rzeczy, jak energia i piękno miasta Jasła zostały zaakcentowane na każdym ze zdjęć. Nacechowane artystycznymi walorami fotografie są doskonałą dokumentacją Jasła.

Wystawa czynna marzec-kwiecień 2022 roku, hol MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.

Redakcja miastojaslo.pl