Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Fotografie i rysunki Kazimierza Rysza w jasielskiej Filii PBW w Krośnie

Fotografie i rysunki Kazimierza Rysza w jasielskiej Filii PBW w Krośnie14 marca 2018 r. w jasielskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie w ramach Galerii Twórczości Artystycznej Nauczycieli odbyło się otwarcie Wystawy fotografii i rysunków Kazimierza Rysza.

Autor wystawianych prac to emerytowany nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, a obecnie aktywnie działający słuchacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaśle i od chwili powstania tej Uczelni (2007 r.) – fotograf dokumentujący jej działalność. Kazimierz Rysz urodził się we Lwowie, a dzieciństwo spędził w Zagórzu koła Sanoka. Tam też ukończył szkołę podstawową. Kolejne etapy jego edukacji to Gimnazjum Męskie w  Sanoku, a następnie Studium Nauczycielskie w Rzeszowie. Po ukończeniu Studium Kazimierz Rysz podjął pracę w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle. Pracując równocześnie studiował na WSP w Rzeszowie. Fotografią zainteresował się jeszcze w dzieciństwie. To jego tata fotograf amator, z zawodu maszynista parowozowy PKP w Zagórzu, zaraził go tą pasją. Kazimierz Rysz, od kiedy przeszedł na emeryturę i ma więcej czasu, praktycznie nie rozstaje się z aparatem. Utrwala prawie wszystko: kwiaty, motyle, ptaki, krajobrazy, architekturę, zabytki, wydarzenia i ludzi. Fotograf amator z bogatej kolekcji zdjęć zaprezentował na Wystawie m.in. cykl fotografii pt. „Wspomnienie lata”, czyli morskie fale, plaże, mewy i zachody słońca, „Zima 2017/2018 w słońcu i świetle lamp”, „Jesienne mgły (Kraków - Wawel)”, „Zachód słońca nad Trzcinicą”, „Wiosna na osiedlu Krasińskiego w Jaśle”, „Dwa ogrody państwa Renaty i Mariana”, „W jesiennym słońcu”, „Fontanna w parku – Jasło” i „Przy fontannie – Rzeszów”.

wystawa 2

Na wystawie znalazła się też fotografia czarno-biała z 1962 r. „Kwitnący sad”. Drugą pasją Kazimierza Rysza, ale nieco mniej pochłaniającą, jest rysowanie. Spośród posiadanych rysunków autor na Wystawie  zaprezentował głównie prace wykonane z okazji 650-lecia miasta Jasła (m.in. „Ratusz”, „I LO w Jaśle”, „Fara”, „Starostwo”), ale znalazły się tam również krajobrazy z Iwonicza Zdroju i Wysowej. Ponadto można było obejrzeć Kronikę Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaśle wypełnioną zdjęciami autorstwa Kazimierza Rysza. Zarówno fotografie, jak i rysunki zachwyciły zgromadzoną na otwarciu Wystawy publiczność. Podczas spotkania Kazimierz Rysz opowiedział także wiele ciekawych historii związanych z jego fotograficzną pasją m.in. mówił o tym, jak stawiał pierwsze kroki w dziedzinie fotografii, o ciemni zorganizowanej w domu, w której razem z tatą poddawali obróbce zdjęcia.  Wystawę można oglądać w godzinach pracy jasielskiej Filii (Plac Żwirki i Wigury 9) do 21 kwietnia 2018 r. Serdecznie zapraszamy.

Grażyna Jędryczka

50000 Pozostało znaków