Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Całe bogactwo Indii

miastojaslo.plDKK kwiecien 2013 (1)

23 kwietnia 2013 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o Indiach w kontekście książki „Lalki w ogniu” Pauliny Wilk.

Gościem specjalnym spotkania był Jacek Borczyk, który kilka tygodni temu w Jasielskim Klubie Podróżnika, opowiadał o swojej podróży do Indii. Książka podzielona jest na rozdziały opisujące poszczególne dziedziny życia społecznego. Znaleźć tu można refleksje demograficzne, higieniczne, kulturowe, wreszcie najbliższe bibliotekarskiemu sercu – czytelnicze. 

miastojaslo.plDKK kwiecien 2013 (2)Jak określić tę, bądź co bądź, podróżniczą książkę, zamkniętą w formie esejów literackich, których urzeka plastyczność języka? Bo książka nie rości sobie praw do dokumentu.
W. Tokarczyk dopatrzył się podobieństw do prozy Stasiuka, a na B. Torze duże wrażenie zrobił opis targu, który skupia całe bogactwo Indii. Stanowi niepowtarzalny koloryt życia i jest „być albo nie być” dla handlującego i kupującego. Dla tych, którzy nie mają czym handlować, a z powodu kalectwa są niezdolni do pracy fizycznej pozostaje żebranina, która w tym kraju nie jest powodem do wstydu, ale koniecznością wynikającą ze statusu społecznego i kastowego. Żebracy uczynili z tego procederu sztukę. Jestem oczarowana książką a przede wszystkim poetyką słów, którymi autorka opisuje prozę życia. Jego piękno, groza, znajduje malowniczy opis, który zachwyca, wzrusza i nieraz wyciska łzy z oczu.

miastojaslo.plDKK kwiecien 2013 (4)
Nie zabrakło też krytycznych uwag. T. Hołosyniukowi brakowało dogłębnej analizy omawianych w książce zagadnień. Jednak J. Borczyk wyjaśnił, że Indie to kraj tak specyficzny i przez każdego indywidualnie odbierany, że z tego punktu widzenia słuszny się wydaje tytuł książki J. Kreta „Moje Indie”. Bowiem europejczyka dziwią kontrasty. Od straszliwej biedy i smrodu po przepych i kadzidło. Feeria barw w trakcie ślubnego korowodu, pozłacani bogowie. Indie to Księżyc na Ziemi. By je zrozumieć, trzeba tam być – dodał.
Nie można nie zauważać zmian, które w tym kraju zachodzą. Zmienia się rola kobiet, choć okrucieństwo wobec nich budzi wielkie współczucie. Tradycja i rytuały mogą być przestrzegane pod warunkiem, że nikogo nie krzywdzą - powiedziała T. Furmanek-Wnęk.
Na zakończenie spotkania J. Borczyk udzielił kilku rad wybierającym się w podróż do Indii.

miastojaslo.plDKK kwiecien 2013 (6)


Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP w Jaśle

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków