Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

ZUS testuje doradców emerytalnych

zusRozpoczął się pilotaż projektu doradcy emerytalnego ZUS. W dwóch oddziałach sprawdzane jest rozwiązanie, które wkrótce wejdzie w życie w całym kraju. Z pomocy doradców emerytalnych będą mogły skorzystać osoby, które jeszcze w tym roku mogą skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego!

W październiku zaczną obowiązywać przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 r. przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. Zakład od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. Z jednej strony są to przygotowania w zakresie IT, obejmujące zmiany algorytmów wyliczania świadczeń w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS. Z drugiej zaś strony - przygotowania do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych.
Od lipca we wszystkich placówkach ZUS 595 doradców emerytalnych pomagać będzie klientom. Doradca wyjaśni potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury, dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Jednak decyzję w tej sprawie będzie musiał podjąć sam klient.
Pilotaż projektu doradcy emerytalnego w dwóch oddziałach ZUS w Warszawie i w Zabrzu oraz w ich jednostkach podległych ciszy się ogromnym zainteresowaniem klientów. Ma też na celu szczegółowe zweryfikowanie potrzeb informacyjnych klientów, którzy w tym roku mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych z tytułu obniżonego wieku emerytalnego.
W celu skorzystania z usługi doradcy emerytalnego wystarczy na dyspenserze/biletomacie w ZUS wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”.
Zakład przypomina, że wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać już 1 września.
- Wcześniej, bo już w wakacje wszyscy zainteresowani będą mogli spotkać się na sali obsługi klientów w obu podkarpackich oddziałach ZUS w Rzeszowie i Jaśle, a także ich inspektoratach z doradcami ds. emerytalnych i skorzystać z ich usług - informuje Małgorzata Łyszczarz-Bukała, rzecznik regionalny ZUS Podkarpacia. - Ilość doradców emerytalnych będzie dostosowywana do klientów, którzy zechcą skorzystać z ich pomocy.

 

Małgorzata Łyszczarz - Bukała
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Podkarpackiego

50000 Pozostało znaków