Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego na kolejny okres

zusDodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół
z powodu zagrożenia koronawirusem, zostaje wydłużony do 24 maja.

Tak jak dotąd przysługuje on także w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.
Od 6 maja br. mogą być otwierane placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi – jest to możliwość, nie obowiązek. Będzie to indywidualna decyzja organu założycielskiego, podjęta we współpracy z powiatowymi służbami sanitarnymi, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w rejonie oraz po konsultacji z rodzicami.
Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych dzieci nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Jeżeli mimo otwarcia placówki, rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka
z powodu stanu epidemii, również dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie im nadal przysługiwał.
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Jest ono dostępne na stronie internetowej www.zus.pl. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.
Po podkarpackich Oddziałów ZUS w okresie 1-26.04.2020 wpłynęło 19228 wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy (Oddział w Jaśle – 5322,
w Rzeszowie – 13906).

Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w woj. podkarpackim

50000 Pozostało znaków