Budowa chodnika w Sieklówce

Trwa budowa chodnika w Sieklówce.

Burmistrz Kołaczyc nie jest zainteresowany wsparciem inwestycji

Rozpoczęła się budowa niemal 300 metrowego chodnika przy drodze powiatowej nr 1841R Sieklówka-Warzyce, który będzie biegł od parkingu przy kościele aż do cmentarza. - Chciałem zapytać pana Burmistrza czy Starostwo Powiatowe zwróciło się o współfinansowanie chodnika w Sieklówce i Lublicy? – zapytał podczas LXVI Sesji Rady Miejskiej w Kołaczycach Sołtys Sieklówki Stanisław Bigos.

To z pozoru błahe pytanie wyjątkowo rozgniewało Burmistrza Stanisława Żygłowicza - Tak, zwróciło się ale negatywnie odpisałem. A dlaczego?! Bo nie jesteśmy równo traktowani z innymi gminami! Burmistrz jako przykład podał Gminę Brzyska, gdzie jak twierdzi przy inwestycjach 3 mln gmina dopłaciła 10 tys. Kolejnym podanym przez niego przykładem była inwestycja na prawie 2,8 mln we wsi Wróblowa z Chłodnikiem, do której Gmina Brzyska miała dołożyć zaledwie 300 tys. zł.

Sołtys chciał zwrócić uwagę, że tak mały wkład procentowy gmin wynikał z wysokiego dofinansowania ze środków rządowych - A Państwo ile procent 90? – jednak Burmistrz nie pozwolił mu dokończyć wypowiedzi.
- A Państwo to mnie nie obchodzi! To jest droga powiatowa. Proszę mi nie mieszać państwa z inwestycją powiatową - perorował podając kolejne przykłady - Gmina Skołyszyn, inwestycja niecałe 9 mln panie Sołtyście, tam (…) dopłata 250 tys. Następny przykład panie Sołtysie Gmina Osiek Jasielski inwestycja ok. 3 mln, gmina dokłada 240 tys.
Przytaczane przykłady to zadania zrealizowane dzięki wsparciu rządu, który w ramach Polskiego Ładu mocno wspiera inwestycje samorządowe. Skorzystała na tym także gmina Kołaczyce.

Czy chodnik to kłopotliwa inwestycja?

Wszystkie gminy w powiecie jasielskim dążą do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i chętnie współuczestniczą w budowie chodników i infrastruktury drogowej. Wyjątkiem jest Gmina Kołaczyce, której Burmistrz postrzega chodnik jako kłopotliwą inwestycję i dodatkowe obciążenie dla budżetu.
- A jak powiat chciał ze mną współpracować chodnik w Bieździedzy inwestycja 360 tys. gmina dołożyła 180 tys. i ma go utrzymywać przez 10 lat (…) a na utrzymanie tego chodnika od powiatu dostałem 234 zł. Pytałem prezesa spółki czy mi przywiezie za te pieniądze piasek. Mówi - nie ma mowy – skarżył się Burmistrz Żygłowicz.
W powiecie jasielskim chodniki utrzymywane są przez gminy, na terenie których się znajdują. Kołaczyce nie stanowią pod tym względem wyjątku. Jednak jak dotąd nikt nie skarżył się, tak jak Burmistrz Stanisław Żygłowicz, że raz w roku musi zakupić piasek i nie starcza na to pieniędzy.
Do sprawy odniosła się była radna Kołaczyc, a obecnie radna Rady Powiatu w Jaśle Magdalena Stasiowska.

– Do Burmistrza Kołaczyc kierowałam prośby o pomoc przy realizacji chodników na terenie gminy. Pamiętam czasy, kiedy byłam radną Gminy i wspólnie z powiatem realizowaliśmy inwestycje powiatowe. Nie było wtedy takich sprzeciwów ze strony jak teraz. Dziś będąc radną Rady Powiatu zazdroszczę innym gminom, które współpracują z władzami powiatu i na ich terenie powstają inwestycje służące mieszkańcom. Niestety ja spotkałam się z odmową ze strony władz Gminy Kołaczyce.

Od lat praktykowana jest partycypacja w kosztach ze stron wszystkich gmin i nie jest to nowość, dlatego nie rozumiem postępowania Burmistrza Kołaczyc, który otrzymuje wiele środków rządowych na inwestycje, więc powinien rozumieć jak ważna jest współpraca i dofinansowanie z różnych źródeł. Najważniejsi powinni być mieszkańcy i dlatego musimy dokładać wszelkich starań, aby poprawić bezpieczeństwo na terenie gminy.
Dziękuję Staroście Jasielskiemu Adamowi Pawlusiowi, że dostrzega te potrzeby. Dziękuję za wszystkie dotychczasowe działania i liczę na dalszą realizację celów jakimi są chodniki przy drogach powiatowych i poprawa stanu tych dróg.

Starostwo Powiatowe w Jaśle