Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Rozpoczynamy "Bezpieczne Ferie 2013"

ferieUczniowie z Podkarpacia jako ostatni rozpoczynają ferie zimowe. Przed nimi kilkanaście dni beztroski i wypoczynku. Niektórzy wyjadą na zimowiska, do rodziny, wielu pozostanie w domach. Ten okres będzie pracowity dla policjantów. Jednym z najważniejszych zadań stanie się troska o zapewnienie bezpieczeństwa młodym ludziom.
Podczas ferii spodziewamy się wzmożonego ruchu autobusów i samochodów, które będą przewozić dzieci na zimowiska. Policjanci wspólnie z inspektorami Inspekcji Transportu Drogowego będą kontrolować te pojazdy. Z doświadczenia wiemy, że działania wobec kierujących autobusami przynoszą efekty. Coraz mniej kierowców wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu, jednak wciąż zbyt wiele pojazdów nie spełnia wymogów technicznych i może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Policjanci i inspektorzy będą zwracać uwagę na stan ogumienia, hamulców, na wyposażenie pojazdów, a także właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagażu. Skontrolują dokumenty przewoźników i przestrzeganie czasu pracy kierowców.
Funkcjonariusze będą się również przyglądać miejscom zbiorowego wypoczynku dzieci i młodzieży pod kątem ich oznakowania oraz stanu urządzeń zabezpieczających przed wtargnięciem na jezdnię. Podczas ferii policjanci skontrolują miejsca zabaw, osiedlowe place, „dzikie lodowiska”. Odwiedzą zimowiska i miejsca zorganizowanego wypoczynku, gdzie spotkają się z ich uczestnikami i opiekunami, będą mówić bezpieczeństwie. Ale nie wszystkie dzieci wyjadą na wypoczynek. Spora ich cześć będzie spędzała wolny czas w miejscu zamieszkania. Warto więc przed feriami przypomnieć swoim pociechom podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się zimą po drogach.
Co zrobić, aby ferie były czasem radosnej, ale i bezpiecznej zabawy? Poniżej przypominamy kilka praktycznych porad dla naszych najmłodszych.
Na sankach i nartach:
•Baw się tylko w bezpiecznych miejscach, takich jak place zabaw i boiska.
•Nie zjeżdżaj na sankach z pagórków znajdujących się przy drogach, rzekach - nadjeżdżający samochód może nie zdążyć zahamować. Przed zjazdem dokładnie sprawdź czy w pobliżu nie ma krzaków, kamieni i nierówności.
•Wybieraj takie miejsca, które znajdują się z dala od ulic, mostów, torów kolejowych.
Na lodowisku:
•     Nie wchodź na lód zamarzniętych jezior, stawów, rzek i wykopów!
•    Ślizgaj się na placach przeznaczonych na ślizgawki i na lodowiskach!
W zimie jezdnia jest śliska, dlatego:
•    Zawsze przechodź przez jezdnię na przejściu dla pieszych.
•    Zawsze przechodź przez jezdnię przy zielonym świetle.
•    Nie przebiegaj przez jezdnię.
•    Przed wejściem na jezdnię należy spojrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo.
•    Nie wolno wchodzić na jezdnię bezpośrednio zza samochodu, bądź innej przeszkody.
KPP Jasło

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków