Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Poręba: Nowe przepisy dotyczące płacy minimalnej będą sprawdzone przez służby prawne PE co do zgodności z zapisami unijnych traktatów

Poręba: Nowe przepisy dotyczące płacy minimalnej będą sprawdzone przez służby prawne PE co do zgodności z zapisami unijnych traktatówNa wniosek Robertsa Zile, koordynatora Grupy EKR w Komisji Transportu i Turystyki w PE oraz jej wiceprzewodniczącego Tomasza Poręby Komisja zdecydowała o skierowaniu sprawy nowej ustawy ws. płacy minimalnej w Niemczech do analizy przez służby prawne Parlamentu Europejskiego.

Jak tłumaczy Tomasz Poręba, chodzi przede wszystkim o sprawdzenie zgodności niemieckich przepisów z unijnymi zasadami wolnego rynku i wolnej konkurencji. „Analiza przygotowana przez służby prawne PE będzie podstawą do podejmowania dalszych działań w PE w tym zakresie” – mówi Poręba.
Europoseł PiS wystąpił w tej sprawie także do Komisji Europejskiej z interpelacją, w której pyta właśnie o zgodność nowych przepisów z zasadami wolnego rynku i wolnej konkurencji oraz o pomoc, jakiej KE zamierza udzielić firmom przewozowym z Europy Środkowo-Wschodniej, którym na skutek wdrożenia nowej ustawy grozi upadłość. „Z informacji uzyskanych przeze mnie w Komisji Europejskiej wynika, że KE zamierza wnikliwie zbadać tę sprawę i wystąpi o wyjaśnienia do niemieckiego rządu” – mówi Poręba.

Od pierwszego stycznia w Niemczech obowiązuje nowa ustawa o płacy minimalnej, zgodnie z którą pracownik musi otrzymywać minimum 8,5 euro za godzinę. Wymóg stosowania płacy minimalnej odnosi się także do firm zagranicznych, których pracownicy świadczą pracę na terenie Niemiec. Tym samym stawka obowiązuje również kierowców w transporcie międzynarodowym i to niezależnie od tego, czy tylko przejeżdżają oni przez Niemcy tranzytem, czy realizują przewóz kabotażowy. Za złamanie przepisów o płacy minimalnej pracodawcy grożą kary – do 500 tys. euro.
„Niemiecka ustawa może dramatycznie obniżyć konkurencyjność firm z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski, podnieść koszty ich funkcjonowania i w konsekwencji doprowadzić je do bankructwa oraz utraty tysięcy miejsc pracy przez kierowców. Skutki tego odczują także eksporterzy oraz konsumenci, bo zwiększenie kosztów transportu negatywnie wpłynie na ceny towarów” – dodaje Poręba.

Tomasz Poręba zwraca także uwagę, że ustawa nakłada na zagranicznych przedsiębiorców wiele obowiązków informacyjnych. „Przewoźnicy będą musieli składać w niemieckim urzędzie celnym deklaracje o przestrzeganiu przepisów o płacy minimalnej wraz z listą zatrudnionych pracowników, a także dostarczyć (w języku niemieckim) wszelkie dokumenty to potwierdzające (umowy o pracę, dokumentację czasu pracy, rozliczenie wynagrodzeń, potwierdzenia ich wypłaty). Te bardzo kosztowne operacje naruszają nie tylko zasady tajemnicy handlowej, ale też uderzają w godność kierowców. Kary za niespełnienie wymagań formalnych mogą sięgnąć nawet 30 tys. euro” – mówi europoseł PiS.

Katarzyna OCHMAN-KAMIŃSKA

50000 Pozostało znaków