Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa w Krośnie i Jaśle

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa w Krośnie i JaślePrawie 300 słuchaczy Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa odebrało w czwartek 6 kwietnia 2017 r. dyplomy ukończenia zajęć.

Tym razem uroczystość zorganizowana została w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Krośnie oraz Zespole Szkół nr 4 w Jaśle. Akademia od dwóch lat działa przy WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.

Pierwsze czwartkowe uroczyste zakończenie II edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa odbyło się w Krośnieńskiej „Naftówce”. Dyplomy otrzymali uczniowie z I i II LO, ZSP nr 1, nr 3, nr 4, nr 5, nr 6, ZSKU oraz Liceum Plastycznego.

Gratuluję wszystkim uczniom ukończenia naszej Akademii – mówił podczas wręczenia dyplomów prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. – Mam nadzieję, że będziecie mile wspominać zajęcia praktyczne i teoretyczne organizowane przez naszą Uczelnię. Mam także nadzieję, że sprostały one waszym oczekiwaniom i zainteresowaniom, a wiedzy, którą zdobyliście, pomoże dostrzec zagrożenia, które czekają na was w życiu codziennym. Dziękuję również nauczycielom z krośnieńskich i jasielskich szkół, którzy bardzo mocno zaangażowali się w działalność Akademii, pomagając w organizowaniu poszczególnych zajęć – mówił prof. Jerzy Posłuszny.

W uroczystości oprócz prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej i prof. Czesława Kłaka, Dziekana Kolegium Prawa WSPiA uczestniczył także Piotr Przytocki, Prezydent Krosna oraz dyrektorzy i nauczyciele ze szkół należących do PMAPiB.

Według Prezydenta Krosna Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa to doskonała inicjatywa. – W obecnych czasach szerszy dostęp do wiedzy jest konieczny. Szkoła nie może być zamknięta w swoich murach. Musi być otwarta na nowe formy edukacji i współpracę z Uczelniami. Dlatego cieszę się, że prowadzona przez WSPiA Akademia działa w Krośnie. Zajęcia, w których uczestniczyli nasi uczniowie, były bardzo atrakcyjne. To pokazuje, że „żywa” nauka pobudza do uczenia się i podejmowania nowych wyzwań. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie rozwijać się w kolejnych latach – powiedział Piotr Przytocki, Prezydent Krosna.

Druga część zakończenia Podkarpackiej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa odbyła się w Jasielskim Ekonomiku. Tym Razem dyplomy odebrali uczniowie z I i II LO, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych, Zespołu Szkół nr 4, Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle oraz Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach.

Według uczniów z tych szkół zajęcia zaproponowane przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą były ciekawą formą poznania nowych zagadnień. – Podczas zajęć mogliśmy nauczyć się wielu przydatnych i interesujących rzeczy. Wykładowcy oraz studenci, którzy nas odwiedzali, w ciekawy sposób opowiadali o różnych aspektach prawa i bezpieczeństwa. Najbardziej podobały nam się jednak zajęcia z poszukiwania śladów na miejscu przestępstwa. Pokazało nam to, że rozwiązywanie spraw kryminalnych zajmuje dużo czasu i wygląda całkiem inaczej niż w filmach i serialach – oceniają zajęcia w ramach PMAPiB uczniowie z Jasła.

Według Dyrektora Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa daje uczniom możliwość rozszerzenie wiedzy prawniczej niezbędne w obecnym świecie. – Pokazuje także niebezpieczeństwa i zagrożenia, które czekają na młodych ludzi. Tematyka zajęć wzbudziła zainteresowanie, ale dała też sygnał, że we współczesnym świecie należy uważać na każdym kroku. Myślę, że taka inicjatywa powinna znaleźć się w programie każdej szkoły, bo pamiętajmy, że wiedzy na temat praw i bezpieczeństwa nigdy nie jest za dużo – uważa Robert Niemiec, Dyrektor ZS nr 4 w Jaśle.

Krosno i Jasło były kolejnymi miastami, w których odbyło się zakończenie II edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa Bezpieczeństwa. Wcześnie dyplomy odebrali uczniowie z Rzeszowa, Tyczyna, Czudca i Rymanowa.

 

akademia prawa 2
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa
Akademia powstała z inicjatywy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. Patronem Honorowym Przedsięwzięcia jest Minister Edukacji Narodowej. W pierwszym roku działalności, w bezpłatnych zajęciach w ramach Akademii, uczestniczyło ponad 850 słuchaczy z ponad 60 szkół ponadgimnazjalnych w 6 miastach Podkarpacia. W II edycji jest to już 1500 uczniów z 70 szkół z 9 podkarpackich miast.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa swoje Wydziały ma w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jaśle, Dębicy i Łańcucie. W tym roku Akademia rozszerza swoją działalność o Jarosław, Kolbuszową i Stalową Wolę. W ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzone są bezpłatne zajęcia dla młodzieży z zakresu zagrożeń we współczesnym świecie. Mowa jest także o patologiach społecznych, odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia, statusie prawnym ucznia, prawach i obowiązków ucznia, a także współczesnych metod identyfikacji kryminalistycznej i najnowocześniejszych metod wykrywania przestępstw.

Akademia to nie tylko zajęcia dla młodzieży, ale także szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół z zakresu bezpieczeństwa w szkole, egzekwowania praw i obowiązków ucznia, odpowiedzialności karnej nauczyciela za niedopełnienie swych obowiązków. W ramach Akademii wykładowcy WSPiA biorą udział w radach pedagogicznych, a także w okresowych spotkaniach z rodzicami, podczas których prezentowane są aktualne zagrożenia przestępczością narkotykową i dopalaczami w województwie podkarpackim.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA jest częścią realizowanego od pięciu lat projektu Edukacyjno – Badawczego „Bezpieczna Przyszłość”.

Przemysław Pawlak
Rzecznik prasowy
WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej

50000 Pozostało znaków