Jasielska młodzież na lekcji prawa z sędzią Anną Marią Wesołowską w ramach kampanii „Ty decydujesz”Mądra, wyrozumiała i niezwykle charyzmatycza – tak pokrótce można opisać najsłynniejszą sędzię w Polsce.

Na zaproszenie Urzędu Miasta w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle oraz Zakładu Karnego w Jaśle gościła obecnie najbardziej rozpoznawalna sędzia – Anna Maria Wesołowska, która ponad trzydzieści lat orzekała w sprawach karnych w łódzkim sądzie dla nieletnich.

Nazbierało się mnóstwo przykładów i doświadczeń, z których każde ma jednostkowy wymiar dotyczący ludzkich tragedii. Właśnie te przykłady z życia wzięte doskonale obrazujące trudne sytuacje, w których mogą się znaleźć młodzi ludzie: ofiary, czy sprawcy – wywarły na słuchaczach ogromne wrażenie. Spotkanie niezwykle ważne, do bólu poruszające problemy realne, zagrożenia czyhające zwłaszcza na młodych ludzi, ale dotyczące też rodziców, nauczycieli, instytucji pomocowych, a tak naprawdę każdego z nas. Nie mogę się pogodzić z tym, że coraz więcej młodych ludzi trafia na salę sądową w charakterze oskarżonych (…) – mówiła do młodzieży sędzia, wspominając, że tyle razy widziała łzy w oczach oskarżonego i rozpacz całej rodziny i słyszała: ja nie chciałem tego zrobić, ja nie wiedziałem, że za taki czyn grozi kara, żałuję…. Niestety na sali sądowej, już jest za późno.

Jasielska młodzież na lekcji prawa z sędzią Anną Marią Wesołowską w ramach kampanii „Ty decydujesz”Według panującego stereotypu sędzia to taki wyrachowany, bezduszny urzędnik, typowy biurokrata, wydający wyroki w imieniu prawa. Podczas spotkania chyba wszyscy przekonali się, jak fałszywy jest to stereotyp. Tu mieliśmy do czynienia z osobą niezwykle ciepłą i życzliwą. Sędzia mówiła do słuchaczy z ogromnym szacunkiem, wierząc, że jej wiedza i doświadczenie mogą komuś pomóc w życiu. Po wielogodzinnych, wyczerpujących spotkaniach znalazła również czas na krótką rozmowę z uczestnikami, wspólne zdjęcie oraz autograf.

Podczas spotkania z sędzią odbyła się premiera filmu edukacyjnego pt. „Ty decydujesz”, w którym udział wzięła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle pod kierunkiem Piotra Jurysia oraz nauczycieli Ilony Dranki, Katarzyny Barzyk i Barbary Myśliwiec. Scenariusz do filmu napisały funkcjonariuszki Straży Miejskiej w Jaśle insp. Bożena Krupa i insp. Iwona Głogowska. Pomocy przy nagraniach udzieliła Komenda Powiatowa Policji w Jaśle.

Bohater filmu - 17 letni Kostek żyje intensywnie, bawi się, terroryzuje młodszych i słabszych, pije alkohol. W końcu powoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Trafia za kratki. Czy taki plan na swoje życie miał ten młody człowiek? Film ma pobudzić w młodych odbiorcach refleksje na temat odpowiedzialności i konsekwencji podejmowanych wyborów, uczyć szacunku dla prawa.

Kampania „ Ty decydujesz” jest prowadzona przez Urząd Miasta w Jaśle, Straż Miejską w Jaśle oraz Zakład Karny w Jaśle. Zadanie zostało zrealizowane ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii – Kampania „ Postaw na Rodzinę”

Straż Miejska w Jaśle