Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Aby ferie były bezpieczne

Aby ferie były bezpieczneZa oknami śnieg i mróz, to idealne warunki dla dzieci i młodzieży do zabaw i spędzania wolnego czasu podczas zimowego wypoczynku.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych nadal odwiedzają szkoły i spotykają się z uczniami aby porozmawiać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie zimowych zabaw na śniegu.

 

Jasielscy policjanci aktywnie włączyli się w realizację zadań profilaktycznej akcji pn. "Bezpieczne ferie 2017". Od kliku dni odwiedzają w szkołach uczniów by przekazać im zasady bezpieczeństwa oraz wskazać zagrożenia z jakimi mogą się spotkać podczas ferii. Aby ten wolny czas kojarzył się najmłodszym z miłymi chwilami i upłynął bezpiecznie, policjanci apelują o przestrzeganie kilku ważnych zasad:

Jeżeli zabawy muszą odbyć się na lodzie, korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych wcześniej nie sprawdzonych.
Niedopuszczalne są zabawy na pływających krach.

Pamiętaj! Cienki i kruchy lód może się załamać pod ciężarem człowieka – to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym.
Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, kanałów, ujścia cieków, ujęcia wody, mostów, śluz, wszelkich pomostów, miejsc na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego, rzek, stawów i innych zbiorników wodnych.
Pamiętaj o odpowiednim ubiorze, adekwatnym do temperatury na dworze.

 

policja 2
Nie przebiegaj przez ulicę i nie przechodź w miejscu niedozwolonym. Bądź widoczny - miej odblaski.

Okres ferii zimowych to także czas zwiększonego ruchu na drogach. Największego natężenia ruchu można spodziewać się w weekend poprzedzający oraz kończący ferie. Podczas planowania dalszych podróży warto odpowiednio się do nich przygotować. Kierowcy oprócz odpowiedniego przygotowania samochodów, muszą także zadbać o swoje samopoczucie. Za kierownicę należy wsiadać wypoczętym, zaplanować sobie trasę i pamiętać o przerwach w podróży. Warto pamiętać także o komforcie podróżowania tych najmłodszych - by dzieci się nie nudziły i nie angażowały uwagi rodziców - kierowców. Należy pomyśleć o zapewnieniu dzieciom czegoś, co umili im czas – bajki do słuchania, ulubione piosenki, gry czy książeczki.


Wraz z rozpoczęciem ferii zimowych na drogach pojawi się więcej patroli policyjnych. Funkcjonariusze będą sprawdzać stan techniczny pojazdów w szczególności stan techniczny autokarów przewożących dzieci do miejsc wypoczynku. Przypominamy, że na życzenie rodziców, czy opiekunów, policjanci ruchu drogowego mogą skontrolować autobus przed wyjazdem w podróż. W ten sposób możemy upewnić się, że przewoźnik stworzył warunki bezpiecznego podróżowania. Osoby zainteresowane taką kontrolą prosimy o kontakt z Wydziałem Ruchu Drogowego KPP w Jaśle tel. 13 44 38 350 (w godz. 8-15). Aby uniknąć zbędnego czekania prosimy z wyprzedzeniem umawiać się na kontrolę autokaru, podając dokładną godzinę i miejsce jego odjazdu.

pw

fot. KPP Jasło

50000 Pozostało znaków