Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

W Jaśle, pod okiem włoskiego mistrza, powstał fresk

fresk 1Końcem ubiegłego tygodnia w kinie Syrena, w miejscu gdzie funkcjonować będzie Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jaśle, trwało malowanie fresku.

Gotowe dzieło będzie można zobaczyć już w piątek 28 lipca.
Prace nad powstaniem fresku nadzorował Vico Calabrò, włoski mistrz tej trudnej sztuki oraz  Wioletta Lewandowska, prowadząca w Polsce warsztaty i szkołę fresku. W pracach uczestniczyli Piotr Betlej, Marceli Betlej, Bogdan Samborski oraz Jan Kukułka, który jest jednocześnie autorem projektu. 
Znany od starożytności fresk wykonywany jest na mokrym wielowarstwowym tynku, do dziś uważany jest za najtrudniejszy rodzaj malarstwa. Tynk, zawierający spoiwo dla tego malowidła, wilgotny - wchłania farby. Po wyschnięciu wszelkie poprawki w warstwie malarskiej nie są już możliwe. Dlatego na ścianę nakłada się tyle tynku ile w ciągu jednego dnia artysta jest w stanie pokryć malowidłem.

 

frens 2


Efekty tych działań może już wkrótce ocenić każdy. Fresk będzie zdobić ścianę Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jaśle. Wiadomo na pewno, że ta trwała technika pozwoli nam cieszyć się nim przez kolejne lata. 
***Vico Calabrò - włoski artysta, znany w świecie jako niekwestionowany znawca, ale też wybitny twórca fresku. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Calabro uczestniczył w pracach komisji badającej XIV-wieczne freski Giotta w Padwie i w Asyżu. W sferze jego zainteresowań - oprócz malarstwa - jest także rysunek, grafika i ceramika. Prace artysty trafiają do prestiżowych muzeów na świecie takich jak chociażby Metropolitan of Art w Nowym Jorku czy Muzeum Puszkina w Moskwie. Jest założycielem Frescopolis (www.frescopolis.net ) - Międzynarodowej Szkoły Fresku, w ramach której przekazywana jest wiedza dotycząca tej trudnej malarskiej techniki.
UMJ

50000 Pozostało znaków