Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Uliczne jasełka w Jaśle

IS DPP 216 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego 2015 roku, Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami 329 miejscowości w Polsce i 15 miast za granicą. W Jaśle zorganizowany został po raz drugi.

Orszak wyruszył spod kościoła OO. Franciszkanów ulicami 3 Maja, Kołłątaja, Kościuszki na płytę Rynku, gdzie miał miejsce pokłon Trzech Króli, a także wspólne śpiewanie kolęd. Na trasie Orszaku umiejscowione zostały trzy punkty, na których odgrywane były sceny związane z tym wydarzeniem: na schodach Sanktuarium Świętego Antoniego, przy Jasielskim Domu Kultury oraz na scenie na Rynku. Przy stajence na Rynku, uczestnicy Orszaku spotkali się ze Świętą Rodziną, a Trzej królowie złożyli dary Małemu Jezusowi.

IS DPP 13

Wzięło w nim udział kilka tysięcy mieszkańców. Oprócz szkół, które wzięły udział w Orszaku, spontanicznie dołączali też mieszkańcy Jasła. Każdy otrzymał pamiątkową naklejkę. Orszak uświetniły występy Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej, Kapeli „Trzcinicoki”, chóru „Soli Deo” oraz chóru Gimnazjum nr 1 w Jaśle.

Idea Orszaku, który pozwolił mieszkańcom Jasła w Święto Objawienia Pańskiego wyjść z domu, spotkać się i kolędować zdaniem mieszkańców powinna być kontynuowana. Twierdzą oni, że była to udana impreza; nawiązująca do staropolskiej tradycji kolędowania i składania sobie życzeń. - Z jednej strony radość ma ten, który te życzenia składa, a dla tego, który te życzenia przyjmuje jest to wróżba na nadchodzący rok – mówią.

Orszak to szczególna idea, w której przedstawia się uliczne jasełka. Pokazuje się w nich Boże Narodzenie w krótkich scenach, angażując ludzi działających społecznie, szkoły, wolontariuszy. Ludzie mogą dzielić się między sobą Ewangelią i radością Bożego Narodzenia. Orszak prowadzą Trzej Królowie ubrani w piękne złote szaty, w koronach na głowie, jadą na koniach, prowadząc za sobą Orszaki reprezentujące poszczególne kontynenty. Kolory, które reprezentują poszczególnych Króli to żółty, niebieski i zielony. Orszak Trzech Króli to przede wszystkim inicjatywa społeczna. To ludzie, którzy wspólnie gromadzą się tworzą to dzieło postępując za gwiazdą, za królami wędrują ku Jezusowi Chrystusowi.

IS DPP 123
W Orszaku Trzech Króli wzięli udział mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz miasta i powiatu na czele z burmistrzem i starostą, przedstawiciele władz wojewódzkich – w osobie wicemarszałek , księża oraz inni dostojni goście.
- Dołączyliśmy do ponad 300 miast w Polsce. Przybyliśmy jak mędrcy, by oddać Jezusowi hołd. Nie przynosimy, jak On złota, kadzidła i mirry, ale przynosimy naszą miłość, wiarę i nadzieję. Mimo chłodu na dworze wielu przyszło, by uczestniczyć w tym wydarzeniu – mówił ks. Zbigniew Irzyk. Starajmy się iść teraz, jak Ci mędrcy ze wschodu, by głosić prawdę o miłości Bożej.

{youtube}r5Yxjc5DpZs{/youtube}

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury, Kolegiacka Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa 4 w Jaśle, Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle.

Anna Dziura

50000 Pozostało znaków