Poręba: Podkarpacie nie straci unijnych pieniędzy. Środki zostały odblokowane

14.03.2014.1Po wielomiesięcznych staraniach prowadzonych wspólnie przez europosła Tomasza Porębę i nowe władze województwa podkarpackiego udało się uzyskać pozytywną decyzję w sprawie wstrzymania unijnych dotacji dla Podkarpacia.

"Dziś możemy to śmiało powiedzieć - unijne środki będą mogły zostać wykorzystane na podkarpackie inwestycje. To naprawdę wspaniała wiadomość dla naszego regionu" - mówił Tomasz Poręba na wspólnej z marszałkiem Ortylem konferencji prasowej w Rzeszowie.

Na początku ubiegłego roku Komisja Europejska wstrzymała certyfikację wydatków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w związku z działaniami podjętymi przez CBA i prokuraturę. Od blisko roku działania na rzecz odblokowania unijnych środków podejmowali wspólnie podkarpacki europoseł Tomasz Poręba oraz marszałek województwa Władysław Ortyl, którzy wielokrotnie interweniowali w tej sprawie w Komisji Europejskiej.

Decyzja o wznowieniu certyfikacji zapadła po licznych spotkaniach z przedstawicielami KE oraz audycie przeprowadzonym w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim.

"Nie było łatwo, ale dziś możemy powiedzieć z satysfakcją: udało się. Osiągnęliśmy sukces. Unijne fundusze nie wrócą do Brukseli, ale zostaną na Podkarpaciu, gdzie wierzę, że zostaną dobrze spożytkowane. Teraz należy je przekazać wszystkim beneficjentom tak, aby mogli jak najszybciej rozpocząć zaplanowane inwestycje" - powiedział Poręba.

Komisja pozytywnie oceniła informacje przedstawione przez sejmik województwa podkarpackiego, w tym także te dotyczące wycofania dofinansowania unijnego dla podmiotów zamieszanych w aferę korupcyjną oraz usprawnień w zakresie selekcji projektów kwalifikowanych do otrzymania dofinansowania z UE.

"Urzędnicy Komisji Europejskiej, z którymi prowadziliśmy rozmowy, z uznaniem oceniają także podjęte przez Urząd Marszałkowski kroki administracyjne mające na celu istotne zabezpieczenie i usprawnienie dystrybucji środków w naszym województwie" - dodał Poręba.

"Dzisiejsza informacja o odblokowaniu certyfikacji oznacza, że środki w wysokości 841 mln zł, które były zablokowane na poziomie Komisji Europejskiej, będą mogły wpłynąć do naszego kraju. To oznacza także mniej problemów przy zajmowaniu się tą sprawą przez władze i administrację województwa podkarpackiego. Dziękuję za pomoc i wsparcie w rozwiązaniu tej sprawy panu europosłowi Tomaszowi Porębie" - podkreślał Władysław Ortyl. Dodał, że jest to sprawa bezprecedensowa w skali kraju. "Nie wiemy jeszcze, jak zakończy się kwestia dofinansowania projektów zamieszanych w aferę korupcyjną. Niewykluczone, że kwota 1,5 mln zł, która trafiła do odbiorców tych projektów, będzie musiała zostać pokryta przez sejmik województwa podkarpackiego" - dodał marszałek Ortyl.

"To, że dzisiaj możemy przekazać Państwu te dobre wiadomości, w znacznej mierze zawdzięczamy bardzo mocnemu zaangażowaniu europosła Tomasza Poręby, który od samego początku interweniował w tej sprawie. Wymagało to wiele pracy i spotkań w Komisji Europejskiej za co chcę mu podziękować w imieniu całego sejmiku województwa podkarpackiego. Teraz możemy poświęcić czas na merytoryczną pracę na rzecz naszego województwa" - powiedział Wojciech Buczak, przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego.

W konferencji wzięli udział także wicemarszałek województwa podkarpackiego Lucjan Kuźniar i dyrektorzy departamentów odpowiedzialnych za środki unijne w urzędzie marszałkowskim.

Katarzyna Ochman