Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Po raz kolejny oddali hołd Ignacemu Łukasiewiczowi…

Po raz kolejny oddali hołd Ignacemu Łukasiewiczowi… W ramach Dni Patrona Szkoły w auli Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle odbył się finał dwunastej edycji Międzywojewódzkiego Konkursu „Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”.

Jego głównym organizatorem był Zespół Szkół Miejskich Nr 3, a współorganizatorem Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Miasta Jasła, Podkarpacki Kurator Oświaty i Małopolski Kurator Oświaty. Oficjalnego otwarcia konkursu dokonała dyrektor ZSM Nr 3 w Jaśle Aleksandra Zajdel - Kijowska.
W trzech kategoriach konkursowych wzięli udział uczniowie piętnastu gimnazjów z terenu województw podkarpackiego i małopolskiego. Byli to uczniowie gimnazjów w: Przemyślu, Krośnie, Brzostku, Bieczu, Nowym Żmigrodzie, Bączalu Dolnym, Grodzisku Górnym, Kątach, Zagórzu, Chotowej, Sanoku, Cieklinie, Brzyskach, Nr 1 i Nr 2 w Jaśle. Zarówno prace plastyczne jak i poetyckie poświęcone były postaci i dorobkowi twórcy przemysłu naftowego, tak bardzo związanego z Jasłem. Z kolei uczestnicy rywalizacji w zakresie wiedzy musieli się uporać z testem pisemnym i ustnym z historii oraz chemii.

1
A oto laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach:
- wiedzy historyczno-chemicznej: 1 m. - Gimnazjum Nr 2 w Jaśle (Aleksandra Bober, Aleksandra Więcek, Karolina Oszajec), 2 m.- Gimnazjum w Brzostku (Julianna Wojdyła, Joanna Ramut, Patryk Machaj), 3 m. - Gimnazjum Nr 1 w Przemyślu (Weronika Gero, Agata Kordek, Michał Kosiorek), wyróżnienia:- Zespół Szkół w Bączalu Dolnym (Aleksandra Gotfryd, Justyna Paszyńska, Bartosz Banach), - Katolickie Gimnazjum w Krośnie (Anna Kaczmarska, Marcelina Kozicka, Aleksandra Rzeźnikiewicz), - Zespół Szkół w Nowym Żmigrodzie (Michał Pieniądz, Gabriela Klich, Anna Dorociak), - Gimnazjum Nr 1 w Jaśle (Kamil Gajewski, Filip Pawelec, Paweł Mak).
- plastycznej: 1 m. - Kamila Rak (ZS w Nowym Żmigrodzie), 2 m. - Erwin Dedo (Gimnazjum Nr 2 w Jaśle), 3 m. - Julia Tawrell (Gimnazjum w Brzostku), wyróżnienia: - Magdalena Krauz (ZS w Grodzisku Górnym), - Katarzyna Brożyna (Gimnazjum w Kątach), - Natalia Gwiżdż (Gimnazjum w Brzostku), - Klaudia Łuc (Gimnazjum w Zagórzu), - Szymon Dziedzic (Gimnazjum w Brzostku).
- poetyckiej: 1 m. - Aleksandra Kolbusz (Gimnazjum w Brzostku), 2 m. - Kamila Rak (ZS w Nowym Żmigrodzie) i Katarzyna Stanek (Gimnazjum Nr w Bieczu), 3 m. - Weronika Rączka (Gimnazjum Nr 2 w Jaśle) i Katarzyna Wlezień (ZS w Chotowej), wyróżnienia: Aleksandra Buglewicz (Gimnazjum Nr 2 w Jaśle) i Mateusz Witkowicz (Gimnazjum w Zagórzu).
Przewodniczącym komisji konkursowej w kategorii wiedzy był dr inż. Kazimierz Macnar (Exalo Drilling S.A.), w skład jury wchodzili również Adam Nowak (wieloletni dyrektor i prezez PPNiG w Jaśle) i Agnieszka Janowiec (chemik z ZSM Nr 3 w Jaśle). Skład komisji oceniającej prace plastyczne stanowili: Alicja Romanow - instruktor plastyki z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle oraz artysta rzeźbiarz z Jasła - Bogdan Samborski, a komisję oceniającą utwory poetyckie tworzyły: Krystyna Ziemba z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle oraz Helena Gołębiowska wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

4Uczestnicy podsumowania konkursu obejrzeli okolicznościowy montaż słowno-muzyczny oraz film biograficzny o Ignacym Łukasiewiczu. Gawędę na temat „Przemysł naftowy dawniej i dziś” wygłosił nestor jasielskich naftowców, Adam Nowak, który zaprezentował się w oryginalnym mundurze górniczym. Następnie laureaci odebrali dyplomy i nagrody książkowe. Wręczali je jurorzy w towarzystwie zastępcy dyrektora Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle Ewy Kosiek oraz prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego - Wiesława Hapa.
/dr/

fot. D. Niezgoda

50000 Pozostało znaków