Black frider tworzenie stron internetowych Jasło

Co z ubezpieczeniem OC za granicą?

ocW Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego samochodu.

Jest jednym z podstawowych praw i obowiązków każdego posiadacza auta. Chroni kierowcę przed finansowymi skutkami kolizji drogowych, w których mógłby ponosić odpowiedzialność. Gwarantuje wypłatę odszkodowań dla wszystkich rannych w wypadkach osób i rekompensuje poniesione straty. Funkcjonowaniem systemu polis zajmują się towarzystwa ubezpieczeniowe i wyspecjalizowane instytucje państwowe. Jak wygląda sprawa OC, gdy opuszczamy granice państwa? W większości przypadków będzie tak samo potrzebne, jak w naszym kraju.

Podróże po krajach europejskich
Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy kraj, po którego terenie się poruszamy, należy do Europejskiego Porozumienia Gospodarczego. Jeżeli tak, to obowiązują w nim takie same wymogi co do polis samochodowych – obowiązkowe ubezpieczenie OC, aktualne zaświadczenie o przeglądzie technicznym i dowód rejestracyjny. Bez obaw – w większości krajów europejskich takie właśnie prawo istnieje. Nie musimy przedstawiać innych dokumentów dotyczących pojazdu. Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest wymagane w większości krajów Europy. Jeżeli jeszcze nie mamy wykupionego OC, warto wykorzystać kalkulator ubezpieczenia OC samochodu. Wskaże najkorzystniejszą, spersonalizowaną ofertę z wielu dostępnych na rynku możliwości. Mając tanie OC, nie musimy martwić się o inne ubezpieczenie za granicą. Zaleca się jeszcze raz dokładnie przeczytać warunki swojego ubezpieczenia przed wyjazdem.

Wschodnie kraje Europy i Azja
W przypadku bardziej odległych i egzotycznych krajów, leżących na wschód i południowy wschód od Rosji, do legalnego korzystania z auta potrzebna będzie Zielona Karta. Jest to międzynarodowy certyfikat, który zaświadcza o ubezpieczeniu OC. Przed wyjazdem do kraju nieznajdującego się w Europejskim Porozumieniu Gospodarczym, należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela po wydanie Zielonej Karty. W większości firm jest wyrabiana bezpłatnie. Dokument wydaje się minimum na 15 dni, maksymalnie na cały okres aktualności OC. Zielona Karta zadziała za granicą dokładnie tak, jak OC w naszym kraju. Będziemy musieli okazać ją na wypadek stłuczki drogowej lub rutynowej kontroli na drodze.

Co oprócz OC za granicą?
Oprócz podstawowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej lub wydanej na jego podstawie Zielonej Karty, za granicą przydatne jest ubezpieczenie od innych niekorzystnych wydarzeń. Tam też może dojść przecież do różnych awarii. Jeżeli dysponujemy nieco większymi funduszami, warto pomyśleć o Autocasco lub ubezpieczeniu Assistance. Różne opcje polis pozwalają ubezpieczyć się na wypadek: kradzieży, aktów wandalizmu, wichury, powodzi, czy po prostu zagwarantować holowanie w razie potrzeby. W problematycznych sytuacjach mających miejsce za granicą możemy odczuwać większy dyskomfort czy zagubienie. Mając dodatkowe polisy jesteśmy spokojniejsi i możemy liczyć na konkretną pomoc. Aby nie przepłacać za dodatkowe ubezpieczenia, wskazane jest porównanie dostępnych ofert i wybór jedynie koniecznych opcji.

Komentarze obsługiwane przez CComment