Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Autyzm. Częstszy niż myślisz!

autyzm2 kwietnia rozpoczyna miesiąc wiedzy o autyzmie. Dzisiaj w wielu miejscach na świecie, również w Polsce tysiące budowli zaświecą na niebiesko.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. Problemy związane z komunikacją uczuć i związkami społecznymi, integracją wrażeń zmysłowych to tzw. typowe cechy autyzmu.
Jak opisują tę chorobę rodzice dzieci autystycznych?,, Świat przysypany śniegiem, a dojście z jednego domu do drugiego wymaga wykopania tunelu –  my takie tunele musimy kopać całe życie” – twierdza rodzice chorych dzieci.

Autyzm. Częstszy niż myślisz! – to tegoroczne hasło Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Dzisiaj solidaryzujemy się z chorymi na autyzm. Liczba osób dotkniętych tym problemem jest ogromna. Inny sposób postrzegania świata, inaczej rozumiane relacje międzyludzkie, odmienne wrażenia zmysłowe, owa ,,inność” zasługuje na zrozumienie. Bezradność chorych na autyzm jest wielka. Poddawani niejednokrotnie krzywdzącej krytyce, przez złośliwych komentatorów, chorzy potrzebują wsparcia społeczeństwa.
Autyzm to jeden z największych (obok raka, AIDS, cukrzycy) problemów zdrowotnych świata. Rozwijająca się w zaskakującym tempie współczesna medycyna umożliwia stosowanie terapii, które znacząco poprawiają funkcjonowanie chorych na autyzm. Oczywiście do skutecznego efektu stosowanej terapii, niezbędne jest postawienie jak najwcześniej diagnozy.

1


W Europie statystycznie 5 mln osób żyje z autyzmem, co oznacza, że 1 osoba na 150 dotknięta jest tą chorobą. Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom podaje informacje, że u 1 dziecka na 88 wykrywany jest autyzm. 1 na 300 przypadków w Polsce – tak podają statystyki. Skąd tak duża rozbieżność w statystykach? Eksperci i organizacje zajmujące się tym tematem informują, że rozbieżności związane jest to przede wszystkim z różnicami w dostępie do diagnozy, jej jakości, a także świadomości społeczeństwa w zakresie autyzmu.
Wprowadzone w błąd zmysły, bariery w porozumieniu z otoczeniem to tylko nieliczne cechy autyzmu. Ważne jest uświadamianie ludzi, by zrozumieli czym jest autyzm. Spektrum problemów, z jakimi borykają się osoby dotknięte autyzmem oraz ich rodziny jest bardzo szerokie. Warto o tym mówić, warto o tym pisać, gdyż ten problem może dotknąć każdego.

28 kwietnia, tego roku o godzinie 15.00 w Klęczanach k. Gorlic odbędzie się koncert charytatywny, poświęcony małemu chłopcu choremu na autyzm. Wystąpią m.in. Mateusz Mijal, Daniel Korczykowski, Shaddai, Regeneracja. Serdecznie zapraszamy!

Anna Dziura

50000 Pozostało znaków