Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

IS DPP j452Kilkuset mieszkańców Jasła uczciło dziś rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Fotorelacja

Uczestnicząc w mszy świętej na jasielskim Rynku wspólnie modlili się za ojczyznę. Po błogosławieństwie odbył się przemarsz ulicami miasta w kierunku parku miejskiego, gdzie kontynuowano świętowanie. Pod tablicą upamiętniającą 200 rocznicę uchwalenia konstytucji złożono wieńce i kwiaty. Obchody Święta Narodowego pokazały jak ważne i radosne jest to święto. 223 lata temu uchwalono konstytucję, która dała nadzieję, wiarę, a przede wszystkim pozwoliła przetrwać narodowi. Ustawa, stanowiąca fundament narodu przyczyniła się do tworzenia jednolitego państwa.

IS DPP j466


Wygłoszona przez prorektora Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie ks. dr Marka Dzika – Jaślanina homilia przypomniała i pozwoliła zgromadzonym zastanowić się nad wartościami i ofiarną służbą dla człowieka i społeczeństwa.
Konstytucja stanowi pomnik mądrości elit narodowych, naszej dumy, którą możemy szczycić się wśród innych, nie tylko europejskich narodów. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było zwycięstwem tych, którzy pragnęli państwa silnego, nowoczesnego i sprawiedliwego.

IS DPP j479


IS DPP j494

Nowa ustawa zasadnicza została przyjęta z entuzjazmem i uznaniem przez wielu Polaków czujących odpowiedzialność za państwo i zatroskanie o dobro wspólne. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest od 1919 roku z wyłączeniem czasów komunistycznych świętem państwowym. Dzisiejsza rocznica jednoczy nas wokół narodowych wartości. Wyrazem tej jedności są biało-czerwone flagi na naszych domach, patriotyczne rozetki przypięte do ubrań.

IS DPP j519


- To majowe święto jest manifestacją patriotyzmu mieszkańców Jasła i lekcją historii dla młodego pokolenia, które uczy się, że celem nadrzędnym społeczeństwa jest dobro wspólne –mówił burmistrz miasta Andrzej Czernecki. Niepodległość jest prawdziwym darem. Umiejmy ją docenić, umiejmy się nią cieszyć, umiejmy być z niej dumni. Takiego właśnie patriotyzmu uczył święty Jan Paweł II – kontynuował burmistrz
Organizatorzy tegorocznego trzeciomajowego święta zachęcili mieszkańców do wspólnego udziału w uroczystościach. W obchody włączył się chór SOLI DEO pod dyrekcją Moniki Twarduś, Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta pod batutą Ireneusza Fatygi oraz recytatorzy z Jasielskiego Domu Kultury.

Anna Dziura

50000 Pozostało znaków