REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

poniedziałek, 06 październik 2014 00:00

Światowy Dzień Mycia Rąk – zdrowie w Twoich (czystych) rękach!

ACRCŚwiatowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez Unicef w 2008 roku. Coroczna, globalna akcja ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak istotne jest prawidłowe mycie rąk. Ta z pozoru błaha czynność może uchronić nas przed wieloma poważnymi chorobami, więc im wcześniej wyrobimy w sobie nawyk poprawnego dbania o higienę rąk, tym lepiej!


Czy tu jest brudno?
Mamy zakodowaną w pamięci całą listę potencjalnie brudnych i niehigienicznych miejsc. Od osławionej toalety, aż po zwierzęta i wszystko co jest widocznie brudne. Zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, że bakterie i wirusy są w miejscach często używanych przez wiele osób. Nasze ukochane telefony komórkowe, bankomaty, wózki sklepowe czy autobusy, to ogromne skupiska groźnych drobnoustrojów.
Tym ostatnim przyjrzeli się naukowcy z London School of Hygiene and Tropical Medicine. Z ich badań wynika, że co czwarta osoba dojeżdżająca do pracy komunikacją miejską ma na rękach bakterie kałowe.
Nie lepiej wyglądają firmowe biurka. Według badań profesora Charlesa Gerby, mikrobiologa
z Uniwersytetu w Arizonie można na nich znaleźć ponad 3 tys. różnych bakterii na cm2. Wymazy pobierane z telefonów, blatów, myszy komputerowych, klawiatur, długopisów, dna i uchwytów szuflad wykazały, że przeciętne biurko zawiera 400 razy więcej bakterii niż deska klozetowa
w toalecie. Większość z nich nie należała do bakterii chorobotwórczych, ale niech nam to uświadomi skalę.

30 sekund dla zdrowia
Nie wpadajmy w panikę. Bakterie i drobnoustroje do nasza codzienność. Nie możemy ich wyeliminować całkowicie, ale możemy zadbać o to, aby nam nie zagrażały. Jest na to prosty sposób mycie rąk. Warto jednak poświęcić tej czynności nieco więcej uwagi. Przede wszystkim dłonie myjemy przez co najmniej 30 sekund, pod bieżącą, ciepłą wodą z użyciem mydła – samo opłukanie w zimnej wodzie tylko pozornie „wyczyści” nasze ręce, jednak nie usunie z nich bakterii.

Mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii o ok. 90%, a kolejne 15 sekund usuwa pozostałe drobnoustroje, które mogą być przyczyną wielu groźnych chorób. Należy również pamiętać o tym, by starannie umyć wierzchy dłoni, przestrzenie między palcami oraz pod paznokciami, nadgarstki i kciuki. 30 sekund to naprawdę niewiele – mniej więcej tyle zajmie zrobienie zdjęcia potrawy zaserwowanej nam w restauracji i opublikowanie jej w social media. Dlaczego więc nie każdy myje ręce, np. przed jedzeniem?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Dokładne mycie rąk pozwala ustrzec się przed wieloma chorobami. Należy o tym pamiętać szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wirus grypy zbiera największe żniwo. Wystarczy, że podamy rękę chorej osobie lub dotkniemy przedmiotu, którego dotykała, a groźny wirus już przeniesie się na nasze ręce. Myjąc dłonie mydłem antybakteryjnym Carex możemy zwalczyć chorobotwórcze drobnoustroje. Tym samym możemy nie tylko sami ustrzec się grypy i jej powikłań, ale także ochronić przed chorobą swoich domowników. Szczególnie skuteczne w walce z bakteriami są mydła antybakteryjne marki Carex, które dzięki odpowiednio dobranemu pH zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii. Zastosowano w nich delikatne i równocześnie efektywne substancje myjące oraz kwas mlekowy - naturalny składnik o właściwościach antybakteryjnych, który zapewnia skórze dodatkowy płaszcz ochronny, tworząc niekorzystne środowisko do rozwoju bakterii. Gdy nie mamy możliwości umycia rąk z użyciem mydła i ciepłej wody, warto sięgnąć po antybakteryjny żel do rak lub chusteczki Carex.

Dzieci myją ręce!
Aby wyrobić właściwe nawyki związane z higieną rąk, warto zacząć edukację w tym zakresie już
u najmłodszych dzieci, zwłaszcza dając przykład własnym zachowaniem. Marka Carex już po raz piąty organizuje akcję edukacyjną „Akademia Czystych Rąk Carex”, w trakcie której uczy najmłodszych jak prawidłowo myć ręce. Do tej pory w programie wzięło udział ponad 126 000 uczniów w całej Polski.
W tegorocznej edycji programu mogą wziąć udział szkoły podstawowe z całej Polski – na potrzeby tegorocznej edycji akcji przygotowano 1 800 pakietów, w skład których wchodzą materiały edukacyjne oraz zestawy mydeł antybakteryjnych Carex. Materiały dydaktyczne zostały przygotowane dla dwóch grup wiekowych – dla uczniów z klas 1-3 oraz 4-6. Aby wziąć udział
w programie wystarczy poprawnie wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej www.carex.pl w zakładce Akademia Czystych Rąk Carex.

Anna Grzelińska

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Komentarze  
+2 # Flora 2015-06-02 10:53
Tak prozaiczna czynność, a tak istotna! Ja od dziecka mam świra na punkcie mycia rąk (zasługa moich rodziców) i teraz sama staram się zaszczepić to w moich dzieciach, co czasami idzie jak po grudzie :/ ale na szczęscie producenci mydeł antybakteryjnyc h pomyśleli też o dzieciach i z pomoca przychodzą żele np. carexa. U mnie sie sprawdziło :)
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin