REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

czwartek, 20 luty 2014 19:02

Powstrzymaj rotawirusy, czyli co każdy rodzic powinien wiedzieć o zakażeniach rotoawirusowych

IMG 0215

Pierwsze 6 miesięcy to bardzo ważny okres w życiu dziecka. W tym czasie może ono przyjąć cykl szczepień przeciw rotawirusom.


Zakażenia rotawirusem są bardzo powszechne u dzieci. Wymioty i biegunki spowodowane nimi mogą doprowadzić do odwodnienia, a nawet hospitalizacji.

Rotawirusy są powszechne i wysoce zakaźne, dlatego trudno jest uniknąć zakażenia
Rotawirusy przenoszą się na druga osobę drogą pokarmową i poprzez kontakt w wydalinami osób chorych. Możliwe jest także rozprzestrzenianie się wirusa drogą kropelkową. Rotawirusy długo przeżywają na rękach (do 4 godzin) i na przedmiotach (kilka dni), a standardowe środki higieny nie wystarczają, aby je wyeliminować. Żeby doszło do zakażenia, wystarczy kontakt z osobą chorą lub przenoszącą wirusa, a także styczność z zanieczyszczoną powierzchnią lub przedmiotami takimi jak klamki czy zabawki. Do zakażenia dochodzi np. wtedy, gdy dziecko weźmie do buzi zabawkę podaną przez osobę, która przenosiła na rękach wirusa. Przebywanie w domu nie chroni dziecka przed zakażeniem rota wirusami, gdyż mogą one zostać przeniesione przez rodziców lub innych członków rodziny czy odwiedzających gości.

Główne objawy zakażenia rotawirusami to ostra biegunka, wymioty i gorączka
Rotawirusy są głównym czynnikiem wywołującym ciężkie biegunki u niemowląt i dzieci. Są tak powszechne, ze prawie każde dziecko do ukończenia 5 roku życia ulega zakażeniu, którego przebieg bywa różny – od bezobjawowego, przez łagodny, do ciężkiego.
Do głównych objawów choroby należą:
-wymioty, często gwałtowne, trwające ok. 2 dni
- wodnista biegunka przez 4-8 dni
-gorączka, nawet 40 stopni C
Bardzo nasilone wymioty i biegunka, jeśli nie powiedzie się nawadnianie doustne, mogą doprowadzić do odwodnienia.

Warto rozpocząć szczepienie już na pierwszej wizycie szczepiennej, po ukończeniu przez dziecko 6 tygodni życia
Ratoawirusy są groźne szczególnie dla najmłodszych dzieci. Najcięższą postać rotawirusy nieżyt żołądkowo-jelitowy przebiega u niemowląt poniżej 6 miesiąca życia. Małe dzieci łatwiej niż starsze ulegają odwodnieniu. Każdy rodzic wie również, jak trudno jest podać dziecku coś do picia, gdy ono tego nie chce. Zakażenie rotawirusowe może mieć nieprzewidywalny przebieg i nie można określić, które dziecko przejdzie je łagodnie, a które ciężko.

Hospitalizacja z powodu odwodnienia wywołanego zakażeniem rota wirusami może trwać do 9 dni
Odwodnienie w wyniku nasilonych wymiotów i biegunki jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia dziecka i wymaga nawadniania dożylnego w szpitalu. Rocznie w Polsce z powodu zakażeń rota wirusowych trafia do szpitala ponad 21,5 tys. dzieci poniżej 5 roku życia. Dodatkowo rotawirusy są przyczyną ok. 11 tys. zakażeń wewnątrzszpitalnych (dzieci do 5 roku życia), tj. takich, gdy do zakażenia dochodzi u dzieci, które przebywają w szpitalu z innego powodu, np. zapalenia płuc czy zabiegu operacyjnego.

Oprac. Anna Dziura

Więcej na www.powstrzymajrotawirusy.pl

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin