poniedziałek, 25 luty 2013 14:42

Wieści z Watykanu: Konklawe może być szybciej

3445

W poniedziałek Papież Benedykt XVI ogłosił  dokument dotyczący przyspieszenia konklawe.

Decyzję podejmą kardynałowie, jeśli wszyscy elektorzy będą w Rzymie. W dokumencie – Motu Proprio postanowione zostało, że możliwe jest przyspieszenie zwołania konklawe. Papieski dokument zaprezentowany w Watykanie głosi, że taką decyzję mogą podjąć kardynałowie.

876

Co zatem stoi na przeszkodzie? Otóż warunkiem zwołania konklawe wcześniej niż w 15-20. dniu wakatu w Stolicy Apostolskiej jest obecność wszystkich kardynałów-elektorów w Rzymie. Tak zdecydował Benedykt XVI, ustępujący w czwartek.

Anna Dziura