Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

piątek, 22 marzec 2019 16:52

W Brukseli odbyła się prapremiera dokumentu fabularyzowanego „Łukasiewicz nafciarz romantyk”

„Łukasiewicz nafciarz romantyk”19 marca w Parlamencie Europejskim odbyła się prapremiera dokumentu fabularyzowanego „Łukasiewicz nafciarz romantyk”.


Pokaz został zorganizowany przez Telewizję Obiektyw we współpracy z Tomaszem Porębą, europosłem Prawa i Sprawiedliwości. O godz. 17.00 sala parlamentarna wypełniła się gośćmi zarówno z zagranicy jak i z Polski. Po projekcji filmu w dyskusji wziął udział prof. Ryszard Legutko, Przewodniczący Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim.
„Łukasiewicz nafciarz romantyk” to piąta produkcja Telewizji Obiektyw z cyklu  „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak. Scenariusz do filmu napisał Łukasz Walczak, za reżyserię odpowiada Maciej Wójcik. W rolę Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski. W filmie zobaczymy między innymi: Dagny Ciporę, Artura Dziurmana, Łukasza Konopkę, Petera Lucasa i Mateusza Mikosia.
"Ignacy Łukasiewicz to fascynująca postać, a tak mało znana szerszej publiczności. To nie tylko wynalazca lampy, a przede wszystkim twórca światowego przemysłu naftowego. Wybitna osobowość, wizjoner, patriota, społecznik" – podkreślał Bogdan Miszczak, producent filmu.
„Łukasiewicz nafciarz romantyk”"Cieszę się, że w Parlamencie Europejskim mogliśmy przybliżyć sylwetkę tego wybitnego Polaka. Wizjonera, który z podkarpackiej Bóbrki uczynił światową kolebkę przemysłu naftowego" - powiedział Tomasz Poręba.
"Postać Ignacego Łukasiewicza wydaje się być ogólnie znana. Pierwsze skojarzenie - twórca pierwszej na świecie lampy naftowej. Tymczasem ten niezwykły człowiek obdarzony niegasnącą energią, wizjoner zarówno w dziedzinie nauki jak i życia społecznego, filantrop i patriota miał do zaoferowania dużo więcej. Cieszę się, że jako poseł do Parlamentu Europejskiego mogłem przyczynić się do powstania filmu, który nie tylko opowiada o kolebce przemysłu naftowego w Bóbrce na Podkarpaciu, gdzie powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, ale poprzez osobę Ignacego Łukasiewicza promuje cechy tak bliskie Europie jak pracowitość, sprawiedliwość, dobroczynność i patriotyzm" – dodał Tomasz Poręba.
Film opowiada o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Inspiracją do jego powstania była zbliżająca się 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza przypadająca na 2022 rok oraz 165. rocznica wynalezienia lampy naftowej. Film o twórcy przemysłu naftowego pokazuje go nie tylko jako wielkiego Polaka, ale również jako przykład do naśladowania dla dzisiejszych przedsiębiorców.

„Łukasiewicz nafciarz romantyk”

TV Obiektyw

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Fotograf Jasło, Krosno

Poinformuj nas