Czy ciągłe dążenie do perfekcyjności, bycia idealną pod każdym względem mamą, porównywanie się z innymi mamami to nie jest czasem wybieranie się ,,z motyka na księżyc?”. Psychologowie zapewniają, że do szczęścia dziecka wystarczy bycie zwyczajnie dobrym człowiekiem. Dobroć jaką daje swoim dzieciom mama są zupełnie wystarczające. Nie możliwym jest bycie Idealną Mamą, Super Panią Domu, Super Żoną, Rewelacyjną Kochanką, Brylantem Firmy w jednym. Za taki perfekcjonizm płaci się zmęczeniem i idącym za tym rozdrażnieniem, poczuciem wewnętrznego wypalenia. Nie chodzi o zaprzestanie jakichkolwiek starań, tylko pamiętanie w tych codziennych czynnościach, obowiązkach o zdrowym rozsądku.
Dziecko potrzebuje pewności, że jest kochane, potrzebne, bezpieczne, zauważane. Zapewnianie maluszka o swoim uczuciu do niego poprzez gesty, słowa potwierdza fakt bezwarunkowej miłości, takiej która widoczna jest nie tylko jak dziecko jest grzeczne ale również wówczas gdy napsoci, w trudnych dla niego momentach. Te kwestie biorą ,,górę” nad idealnie poukładanymi ciuszkami w szafce, plamami z zupki na śliniaczku, cenami zabawek, które dla naszej pociechy nie mają znaczenia. Mimo iż dziecko dokonuje radykalnej zmiany w życiu każdej mamy, zmienia hierarchię wartości, wymaga czasu, uwagi, czułości ale to nie oznacza bycia dyspozycyjnym bez przerwy. Musisz kiedyś odpocząć. Niewyspany, zestresowany człowiek popełnia o wiele więcej błędów i łatwo unosi się emocjami, a jego zachowanie naszpikowane jest nerwami. Wysyłane przez ciało matki sygnały o zmęczeniu, niewyspaniu nie należy lekceważyć. Nie ma rady: trzeba spać wtedy gdy śpi ono a darować sobie np. prasowanie. Jeśli trzeba to korzystać z pomocy innych.
Poza wyjątkowymi sytuacjami nie rezygnuj ze wszystkich swoich planów czy ambicji.
– Poświęcająca się matka często nieświadomie oczekuje zbyt wiele w zamian. Tak jakby dziecko miało wobec niej dług do spłacenia – ostrzega psycholog. – Dlatego jeśli na przykład już po trzech miesiącach masz dość siedzenia w domu, wróć do pracy, nawet jeśli planowałaś, że zostaniesz z dzieckiem przez rok albo nawet trzy. Tak będzie lepiej, niż gdybyś miała trzymać się kurczowo swojego planu, nie mając na to najmniejszej ochoty i pogrążając się w depresji.
Nie możliwym jest wychowanie małego człowieka bez popełniania błędów. Najważniejsze to wyciągać z nich wnioski, nie powtarzać ich w kółko.
Wystarczająco dobra mama:
1. Nie stara się być na siłę ideałem – to zwyczajna, dająca miłość swojemu dziecku kobieta.
2. Ma swoją ,,listę priorytetów”.
3. Nie robi wszystkiego sama.
4. Nie obwinia się za błędy.
5. Uważa na autorytety.
6. Pielęgnuje swoje relacje z partnerem.
7. Żyje tak, by być zadowolona, nie krzywdząc jednocześnie rodziny.
8. Jest asertywna.