Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

piątek, 11 kwiecień 2014 02:00

Maluch na placu zabaw

Maluch na placu zabaw

Aktywność fizyczna, zwłaszcza w miejscu do tego przystosowanym, na świeżym powietrzu i w gronie rówieśników, należy do ulubionych zajęć dzieci.

Plac zabaw na świeżym powietrzu jest idealnym miejscem dla aktywności ruchowej. Szaleństw nie ma końca. Dzień jest coraz dłuższy i cieplejszy. Pogoda zachęca do dłuższych spacerów. Co należy przestrzegać, aby nasze pociechy były bezpieczne podczas zabaw, by nasze wyjście na zewnątrz wyszło nam na zdrowie?

 

IS IMG 01921

Zalety z korzystania z placów zabaw:
– wpływ aktywności ruchowej na rozwój fizyczny całego organizmu ( ruch wzmacnia wytrzymałość kości, sprzyja prawidłowemu kształtowaniu powierzchni stawowych, ale dzieje się tak tylko wtedy, kiedy ćwiczenia dostosowane są do wieku i możliwości dziecka, dodatkowo wysiłek, śmiech i krzyk przyczyniają się do rozwoju układu oddechowego, zwiększenia pojemności płuc, dotlenienia organizmu),
– dzieci uwielbiają spędzać czas w gronie rówieśników, wspólna zabawa uczy kreatywności, współpracy i współzawodnictwa, buduje relacje międzyludzkie i zdobywa doświadczenia na przyszłość.
– zabawa na placu zabaw nastawia dzieci do aktywnego stylu życia w późniejszym wieku.

Na placu zabaw powinniśmy zwrócić uwagę na :
– bezpieczeństwo: czy plac zabaw jest przeznaczony dla małych dzieci, uniemożliwienie dzieciom poniżej 3.roku życia dostępu do sprzętów przewidzianych dla starszych dzieci,
– czy podłoże jest miękkie w razie upadku,
– czy plac zabaw jest utrzymany w czystości: brak zanieczyszczeń odchodami zwierzęcymi, szkieł, papierów itp.,
– należy przyjrzeć się sprzętom, z których dzieci korzystają, czy są w dobrym stanie technicznym, czy nie są zardzewiałe, zbyt zużyte.

IS 651


Kiedy jesteśmy już na placu zabaw z dzieckiem, pozwólmy mu samemu zbadać teren, asekurujmy go w taki sposób aby nie ograniczyć jego swobody. Gdy zacznie się wspinać na jakiś sprzęt, pokaż mu jak to zrobić, nie wyręczaj go. W ten sposób niczego się nie nauczy. Należy wytłumaczyć dziecku jak należy korzystać z danego sprzętu, jakie to ważne dla jego bezpieczeństwa. Nie zabraniaj mu wszystkiego, ponieważ wasze wyjście zamiast sprawić obojgu satysfakcję zamieni się w nerwową zabawę.

Pamiętaj, nie należy korzystać z pierwszego lepszego placu zabaw, tylko dlatego, że jest blisko. Czasem warto poszukać i znaleźć najbezpieczniejsze miejsce dla naszego malucha.

Bezpieczeństwo w głównej mierze zależy jednak od rodziców i opiekunów. Dzieci mogą mieć trudności z kontrolowaniem ruchów własnego ciała. Asysta dorosłych, szczególnie w przypadku małych dzieci, jest niezbędna.

Patrycja Cyło

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Fotograf Jasło, Krosno

Poinformuj nas