piątek, 07 marzec 2014 14:21

Rafał Szumiec na Paraolimpiadzie

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 zostały wprawdzie oficjalnie zakończone, ale to nie koniec sportowych emocji w Soczi.

Już dzisiaj 7 marca uroczysta ceremonia otwarcia paraolimpiady która potrwa do 16 marca. Zawodnicy wystartują w następujących konkurencjach: narciarstwie zjazdowym, biegowym, biathlonie i snowboardzie.
W Soczi wystartuje 8 biało-czerwonych, Wśród kadry zjazdowców znalazł się mieszkaniec Jasła Rafał Szumiec, (jeżdżący w pozycji siedzącej) który na trasach w Soczi wystartuje w slalomie oraz slalomie gigancie.

Rafał Szumiec na Paraolimpiadzie

Rafał w 2002 roku podczas zawodów w kolarstwie górskim miał wypadek i złamał kręgosłup. Od tamtego czasu porusza się na wózku inwalidzkim. Od 9 lat trenuje narciarstwo zjazdowe, i liczy na dobry występ w slalomie gigancie.
Zimowe igrzyska paraolimpijskie po raz pierwszy zorganizowano w 1976 roku w szwedzkim Ornskoldsvik. Kolejne odbyły się: w 1980 w Geilo (Norwegia - Polacy nie startowali), w 1984 i 1988 w Innsbrucku (Austria), 1992 w Albertville (Francja), 1994 w Lillehammer (Norwegia), 1998 w Nagano (Japonia), 2002 w Salt Lake City (USA), 2006 w Turynie (Włochy) oraz w 2010 w Vancouver (Kanada).
Polacy wywalczyli 44 medale: 11 złotych, 6 srebrnych i 27 brązowych.

Kamil Cygan (www.jaslobike.pl)