REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

piątek, 16 grudzień 2016 18:13

Powstaje pierwsze w Polsce Muzeum Lizaka

Muzeum LizakaNa popularnej platformie crowdfundingowej PolakPotrafi.pl trwa kampania, której celem jest stworzenie jedynego w Polsce, interaktywnego Muzeum Lizaka. Muzeum, gdzie nie tylko poznamy bogatą historię cukiernictwa, ale także będziemy mogli stworzyć lizaka własnoręcznie i pomóc kultywować tradycję. By projekt się udał, twórcy potrzebują 98 000 zł.


Muzeum Lizaka to miejsce niezwykłe, które będzie łączyć pokolenia. Tutaj usłyszymy historię początków cukiernictwa w Polsce, a także dowiemy się z czego robi się lizaki, po to by na koniec spróbować swoich sił w ich tworzeniu. Zwiedzający będą podążać za głosem, światłem, dotykiem i węchem, które będą pełniły rolę Kustosza.
Ideą, która przyświecała twórcom było sprawienie, by każdy niezależnie od wieku dowiedział się o polskiej tradycji cukiernictwa.

- Szerzenie i pogłębianie wiedzy o składnikach, sposobach i technologii tworzenia lizaków ma się odbywać w atmosferze zabawy i doświadczania. – mówi Katarzyna Schabińska, pomysłodawca projektu Muzeum Lizaka.
Pomysłodawcy trzy lata temu zakupili z własnych środków od Urzędu Miasta Jasła zabytkowy budynek starej kaflarni. Od tej pory remontują i systematycznie przystosowują obiekt pod Muzeum.

- Własnymi siłami nie damy rady sfinansować powstania Muzeum, bo koszty przedsięwzięcia są zbyt wysokie i stąd pomysł na zwrócenie się do społeczności o wsparcie projektu. Wspierając nas dajecie sygnał, że nasze działania są słuszne. Chcemy, aby było to miejsce robione przez ludzi dla ludzi. Chcemy to zrobić razem z Wami. – mówi Grzegorz Schabiński, pomysłodawca projektu Muzeum Lizaka.
Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, stał się naturalnym wyborem, ponieważ jak podkreśla Schabiński, projekt jest na tyle wyjątkowy, że postanowił nie zwracać się z prośbą o finansowanie do inwestorów, tylko dać możliwość społeczności jego współtworzenia.

Kampania na PolakPotrafi.pl napawa optymizmem, bo projekt zebrał przeszło 20 tys. zł już w pierwszym tygodniu! Wszystkie środki zebrane podczas kampanii zostaną przeznaczone na wyposażenie Muzeum, tak aby już w maju obiekt mógł przyjmować pierwszych zwiedzających. Muzeum będzie otwarte zarówno dla pojedynczych zwiedzających jak i dla szkół oraz innych zorganizowanych grup.

Poza oczywistymi walorami edukacyjnymi, Muzeum dołączy do miejsc, które już są stałym punktem na mapie regionalnych atrakcji podkarpacia. Mieszkańcy Jasła są dumni z takiej inicjatywy i już porównują lizaki z Jasła do toruńskich pierników jako lokalnego przysmaku.

Kampania na PolakPotrafi.pl potrwa do 5 stycznia 2017.

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin