sobota, 25 czerwiec 2016 19:48

Zespół Decapitated pierwszą gwiazdą tegorocznego Festiwalu muzycznego Krushfest

ZespółPierwszą gwiazdą tegorocznego Festiwalu muzycznego Krushfest, który odbędzie się 10.09.2016 w Jaśle będzie uznana marka na świecie - zespół Decapitated.

Decapitated; polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1996 roku w Krośnie z inicjatywy nastoletnich braci: gitarzysty Wacława "Vogga" Kiełtyki i perkusisty Witolda "Vitka" Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha "Saurona" Wąsowicza.

Do 2007 roku grupa wydała cztery albumy studyjne, które zostały pozytywnie ocenione zarówno przez fanów, jak i krytyków muzycznych. Zespół dał szereg koncertów na całym świecie i uczestniczył w licznych festiwalach: Metalmania, Metalfest, Hunter Fest i Ozzfest. Czasopismo Metal Maniacs określiło grupę mianem nadziei death metalu, natomiast magazyn Terrorizer uznał najlepszym debiutem roku 2000.

Kwartet pozostał aktywny do końca 2007 roku, kiedy to w wypadku samochodowym na trasie w Rosji śmierć poniósł perkusista Witold Kiełtyka oraz został ciężko poszkodowany wokalista Adrian Kowanek. W 2009 gitarzysta Wacław Kiełtyka reaktywował zespół w odnowionym składzie.