środa, 22 czerwiec 2016 09:54

„Śladem podań i legend góry Liwocz”

„Śladem podań i legend góry Liwocz” „Liwocz” był od najdawniejszych czasów obiektem zainteresowań ludzi, których przyciągała majestatyczność tej góry , jak żadnej innej w regionie, owianej licznymi legendami i podaniami ludowymi.

Szczyt wznosi się 562 m. n.p.m co nobilituje go do najwyższego szczytu Pogórza Ciężkowickiego i stanowi nie lada atrakcyjny punkt widokowy. W dniu 18 czerwca br. 12-osobowa grupa rowerzystów wyruszyła na szlak w poszukiwaniu legendarnych śladów.
Wyprawą rowerową kierowali przewodnicy Tadeusz Wójcik i Adam Goleń. Rowerzyści przemierzyli około 36 km trasę prowadzącą przez urokliwe zakątki Kaczorów, Gamratu, Dąbrówki, Wróblowej, Ujazdu i Brzysk.

IMG 2930

IMG 2940
Pierwszym zwiedzanym punktem był pomnik w Gamracie upamiętniający bohaterstwo żołnierzy AK. Kolejną miejscowością na obranym szlaku był Ujazd z górującym nad okolicą krzyżem ufundowanym przez rodaków z USA.
Rowerzyści podziwiali około 37 metrowy Krzyż Milenijny i stacje drogi krzyżowej przepięknie wykute w piaskowcu ciężkowickim. Dalsza droga wyprawy rowerowej poprowadziła na obrany szczyt „Liwocza” . Szlak wiódł leśną ścieżkę, wzdłuż której ustawione były stacje drogi krzyżowej wykonane z blachy metodą ręcznego wytłaczania, autorstwa ormiańskiego artysty metaloplastyka Arama Chakhbaziana.

IMG 2973
Po pokonaniu wzniosłości odsłonił się obiekt Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju z wbudowaną wieżą widokową zwieńczoną imponującym , stalowym 18- metrowym krzyżem.
Z racji pięknej pogody, uczestnicy wyprawy mogli się rozkoszować cudownymi widokami z platformy widokowej. Po uczcie dla oczu i duszy, rowerzyści tradycyjne upiekli kiełbaski, po czym wyprawili się w drogę powrotną.

er (JDK)