REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

czwartek, 04 luty 2016 12:18

Kupujesz przez Internet – nie daj się oszukać!

Kupujesz przez Internet – nie daj się oszukać!Coraz częściej robimy zakupy przez Internet, bo to duża wygoda i oszczędność czasu.


 

 

Surfując po sieci w poszukiwaniu najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych, czy portali aukcyjnych, musimy jednak pamiętać, że swoimi ofertami kuszą nas również oszuści. Policja apeluje, aby korzystając z tej formy zakupów zachować zdrowy rozsądek i podstawowe środki ostrożności.

Funkcjonariusze z jasielskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w ostatnich dniach przyjęli kilkanaście zgłoszeń dotyczących niezrealizowanych zakupów przez Internet. Pokrzywdzeni pomimo wpłacenia sprzedającym pieniędzy za wystawiony towar, nie otrzymali przesyłki, ani zwrotu gotówki. Próby kontaktowania się z oferentami nie przynosiły rezultatu. Sprzedawcy nie odbierali telefonu i nie odpowiadali na e-maile.

Aktualnie jasielska Policja prowadzi kilkadziesiąt postępowań w sprawie oszustw internetowych. Mechanizm takich przestępstw jest zazwyczaj podobny. Ktoś wystawia na sprzedaż rzekomo posiadany towar, inkasuje od kupującego pieniądze, czasami przesyła pocztą paczkę, w której znajduje się bezwartościowy produkt i kontakt z nim urywa się. Większość pokrzywdzonych, skuszonych atrakcyjną ceną towaru, płaci „z góry” pełną należności lub sporą zaliczkę i w ten sposób traci pieniądze.

Policjanci apelują, aby kupując przez Internet zachować zdrowy rozsądek, nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową” oraz zachować przynajmniej podstawowe środki ostrożności:
1. korzystajmy ze znanych i sprawdzonych sklepów czy portali internetowych - takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji, czy też proponują nam zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących, wówczas w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych strat,
2. sprawdzajmy rzetelność i wiarygodność kontrahenta - oceny sprzedających, opinie, punkty, komentarze,
3. preferujmy odbiór osobisty zamówionego towaru, przesyłką kurierską pobraniową z możliwością sprawdzenia jej zawartości,
4. nie dajmy się zwieść nierealnym promocjom - często atrakcyjna, niska cena jest podstawowym "chwytem" wykorzystywanym przez oszustów,
5. zachowajmy wszystkie dokumenty związane z transakcją (dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp.) przy ewentualnym zgłoszeniu przestępstwa, ułatwi to wykrycie jego sprawcy.

KPP Jasło

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin