wtorek, 16 czerwiec 2015 13:18

Akcja „Pasy” w powiecie jasielskim

Akcja „Pasy” w powiecie jasielskimPolicjanci ruchu drogowego prowadzą dziś działania pod kryptonimem "Pasy".

Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie obowiązku jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Sprawdzają również czy przewożone w samochodach dzieci są zapięte w fotelikach ochronnych.
Dziś od rana policjanci jasielskiego wydziału ruchu drogowego po raz kolejny prowadzą działania „Pasy”. Celem tej cyklicznej akcji jest poprawa bezpieczeństwa podróżujących drogami naszego powiatu. W trakcie kontroli pojazdów policjanci zwracają szczególną uwagę na kierowców i pasażerów, którzy zapominają o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa oraz na zgodny z przepisami sposób przewożenia w samochodzie dzieci.
Przypominamy, że kierowca, który nie zapina pasów albo przewozi pasażera, który nie zapiął pasów, popełnia wykroczenie. Policjant może nałożyć na niego mandat karny w kwocie 100 złotych. Kierowca otrzyma też 2 punkty karne. 100 złotych kosztuje również przewożenie pasażerów, którzy nie zapięli pasów bezpieczeństwa. W tym przypadku kierowca otrzyma 4 punkty karne. Natomiast za przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami grozi mandat karny w wysokości 150 złotych i 6 punktów karnych.
Niezapinanie pasów bezpieczeństwa i brak specjalnych fotelików do przewożenia dzieci jest podstawową przyczyną wysokiej śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych.
Prowadzone badania wskazują, że używanie pasów bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko odniesienia śmiertelnych obrażeń u osób siedzących na przednich fotelach samochodu o 45 %, a ryzyko powstania ciężkich obrażeń nawet o 50 %.

KPP Jasło