Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

czwartek, 16 styczeń 2020 11:31

Ponad 127 tys. przedsiębiorców na Podkarpaciu otrzyma listy z ZUS

Ponad 127 tys. przedsiębiorców na Podkarpaciu otrzyma listy z ZUSZakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów z podsumowaniem wpłat przekazanych w 2019 roku na indywidualny numer rachunku składkowego.


Informuje w nich przedsiębiorców, jak wyglądały rozliczenia ich firm z ZUS w ubiegłym roku i jakie jest saldo na ich koncie na koniec 2019 roku. Informacja ta będzie ostatni raz przekazana w formie papierowej.
W ciągu najbliższych tygodni każdy z 127 939 płatników składek otrzyma z ZUS list
z podsumowaniem wpłat na swój indywidualny numer rachunku składkowego. Z terenu Oddziału ZUS w Jaśle – 36546, w Rzeszowie – 91393.To ostatni raz kiedy ZUS przekazuje te wiadomości
w formie papierowej. W przyszłości informacja o sposobie rozliczenia wpłat za rok 2020 będzie dostępna w formie elektronicznej na PUE ZUS.

Czego będzie można się dowiedzieć z listu?
Dzięki korespondencji każdy przedsiębiorca będzie mógł się dowiedzieć, w jakiej wysokości wpłacił w ubiegłym roku składki na swój indywidualny rachunek, jakie należności zostały z nich pokryte. Na koniec dowie się także, czy jego konto jest rozliczone na tzw. "zero", czy też występuje nadpłata lub niedopłata.
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych staje się liderem elektronizacji. Chcemy być nowoczesnym urzędem, dlatego podjęliśmy decyzję, aby ostatni raz wysyłać informację do przedsiębiorców w formie listu. Od przyszłego roku będzie ona zamieszczana na PUE ZUS. Płatnicy, którzy nie mają konta na platformie wraz z wysyłaną informacją o saldzie otrzymają ulotkę o korzyściach z posiadania profilu na PUE – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zwraca uwagę, że przedsiębiorcy nie muszą się obawiać, że list jest wezwaniem do zapłaty nieopłaconych składek. „Wychodzimy z założenia, że każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć jakie jest jego saldo. To elementarna wiedza przy prowadzeniu biznesu” – dodaje profesor.
Przesłanie przedsiębiorcom informacji o stanie bieżących rozliczeń składkowych jest możliwe dzięki wprowadzeniu e-składki. Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki wpłacane są na indywidualny numer rachunku składkowego (NRS) jednym zwykłym przelewem. ZUS rozdziela wpłaty na pokrycie składek na ubezpieczenia i fundusze, a następnie rozlicza je począwszy od najstarszej należności. Zmiana ta spowodowała, że zamiast trzech lub czterech wpłat do ZUS wpływa tylko jedna łączna wpłata.
Każdy płatnik składek, który otrzyma korespondencję, powinien dokładnie ją przeczytać. W liście może się pojawić np. informacja o nawet groszowej czy kilkugroszowej niedopłacie lub nadpłacie. Przedsiębiorcy powinni zestawienie wpłat przesłane przez ZUS sprawdzić ze swoimi księgami finansowymi i zweryfikować, czy sytuacja przedstawiona przez Zakład zgadza się z tą, którą oni mają po swojej stronie. Przy niewielkich kwotach niedopłaty lub nadpłaty można je skorygować pomniejszeniem lub powiększeniem najbliższej płatności.

Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie podkarpackim

REKLAMA

Projektowanie stron internetowych Jasło

Fotograf Jasło, Krosno

Poinformuj nas