poniedziałek, 05 marzec 2018 14:36

ZUS wysyła do przedsiębiorców listy z rozliczeniem konta Wyróżniony

ZUS wysyła do przedsiębiorców listy z rozliczeniem kontaCzęść zadłużonych przedsiębiorców dostanie ważną wiadomość z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o stanie swojego konta.

Właśnie ruszyła wysyłka listów. W województwie podkarpackim otrzyma je ponad 2,4 tys. podmiotów opłacających składki.

Rozpoczęto wysyłkę informacji do aktywnych płatników składek, którzy mają zadłużenie na koncie
w ZUS. Ma to związek ze zmianami w sposobie opłacania i rozliczania składek, jakie weszły w życie
1 stycznia 2018 – czyli tzw. „e-SKŁADKA”. Obecnie wpłata na indywidualny rachunek składkowy
w pierwszej kolejności pokrywa najstarsze zaległości.

W pierwszej kolejności listy z ZUS potrzymają przedsiębiorcy, opłacający za siebie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, których pierwsze wpłaty w nowym systemie rozliczyły się na zaległości. To dla nich ważna informacja, bo ma wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (np. zasiłku chorobowego i macierzyńskiego). Zakład informował o konsekwencjach zadłużenia już od jesieni ubiegłego roku. Z listu dowiedzą się, w jaki sposób ZUS rozliczył wpłaty, które wpłynęły na ich indywidualne rachunki składkowe. Dostaną również informację o wysokości bieżącego zadłużenia – z czasu wysłania korespondencji.

Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik ZUS