czwartek, 04 styczeń 2018 17:25

Zmiany w opłacaniu składek ZUS od stycznia 2018! - „e-SKŁADKA” Wyróżniony

Zmiany w opłacaniu składek ZUS od stycznia 2018Już od 1 stycznia 2018 r. płatnicy będą opłacali składki na wszystkie ubezpieczenia i fundusze jednym przelewem

Już od 1 stycznia 2018 r. płatnicy będą opłacali składki na wszystkie ubezpieczenia i fundusze jednym przelewem na jeden rachunek, a funkcjonujące obecnie cztery konta bankowe przestaną być aktywne z końcem bieżącego roku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wysyłkę listów do płatników składek z informacją o nowym indywidualnym numerze składkowym. Od pierwszego stycznia 2018 roku wchodzi w życie nowy sposób opłacania składek – na nowy indywidualny numer rachunku.
Zamiast kilku wpłat na różne rachunki bankowe płatnik będzie opłacał składki jednym, zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego. Wpłata zostanie proporcjonalnie podzielona na poszczególne ubezpieczenia i fundusze począwszy od najstarszego zadłużenia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w przypadku gdy płatnik składek posiada zadłużenie w ZUS, bieżące wpłaty w pierwszej kolejności będą pokrywać istniejący dług, a dopiero w następnej kolejności będą przypisywane na bieżące należności. Ważne więc by osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które posiadają zadłużenie z tytułu składek i są zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego, do końca roku spłaciły zaległości lub zawarły z ZUS układ ratalny.
W innym przypadku, w 2018 r. mogą „wypaść” z ubezpieczenia chorobowego.
Jeśli do końca grudnia 2017 r. płatnicy nie otrzymali z ZUS informacji o numerze rachunku składkowego, koniecznie należy skontaktować się z placówką ZUS, Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00 lub wejść na stronę www.eskladka.pl, gdzie działa wyszukiwarka numerów rachunków składkowych.
Bez informacji o indywidualnym numerze rachunku składkowego nie będzie możliwości opłacenia składek po 1 stycznia 2018 r.

WAŻNE
ZUS Rzeszowie zaprasza do udziału w bezpłatnej konferencji „Podkarpacie dla biznesu”, która odbędzie się 4 stycznia 2018 r. od godz. 9:30 na Politechnice Rzeszowskiej ( al. Powstańców Warszawy 12, bud. V). Podczas konferencji omawiane będą zmiany wchodzące w życie w 2018 roku, zarówno z zakresu ubezpieczeń społecznych, ochrony danych osobowych, prawa pracy, prawa podatkowego a także m.in. kontrole przeprowadzane przez ITD, w tym fotoradary.
Szczegółowy harmonogram konferencji dostępny jest na stronie internetowej www.zus.pl, zakładka: „Wydarzenia i szkolenia”. Informacje i zgłoszenia: e-mail: , tel.  17 861 45 64, 17 850 36 00.

Wojciech Dyląg
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS