Poradnik prawny

poradnik prawny

środa, 24 maj 2017 14:38

Sprawdź, kto ma dostęp do Twoich danych w ZUS Wyróżniony

zusPrzedsiębiorcy najczęściej nie załatwiają osobiście spraw w urzędach. Wyznaczają do tego pełnomocników - pracowników lub księgową. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina: dane pełnomocników trzeba na bieżąco aktualizować, żeby informacje o firmie nie znalazły się w niepowołanych rękach. Praktyka pokazuje, że nie każdy o to zadbał.

Do załatwiania spraw z ZUS przedsiębiorcy najczęściej upoważniają swoich pracowników albo pracowników biura rachunkowego. Uprawnienia mogą dotyczyć np. wglądu w dane płatnika składek, odbierania jego korespondencji, składania dokumentów lub wszystkiego, co wiąże się z ZUS - w zależności od tego, co wskaże zainteresowany płatnik.
W sytuacji gdy zmienia się osoba odpowiedzialna za kontakt z ZUS, przedsiębiorca powinien odwołać nieaktualne pełnomocnictwo. Niestety, przedsiębiorcy z reguły zapominają o odwołaniu upoważnień dla byłych pracowników lub księgowych, z którymi już nie współpracują. Dochodzi nawet do sytuacji, gdy jeden płatnik składek ma w systemie pełnomocnictwa dla kilku różnych księgowych, z kilku różnych biur, z którymi najprawdopodobniej od dawna nie ma nic wspólnego.
Dlatego zachęcamy przedsiębiorców, żeby dla bezpieczeństwa zweryfikowali, komu udostępniają swoje dane i odwołali pełnomocnictwa dla osób, z którymi już nie współpracują.
- Przedsiębiorca może przez internet sprawdzić, kogo upoważnił do kontaktu z ZUS. Wystarczy, że zaloguje się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacje o udzielonych upoważnieniach są w zakładce „Ustawienia”. Pełnomocnictwa może też zweryfikować przy okazji osobistej wizyty w instytucji - przypomina Małgorzata Łyszczarz-Bukała, rzecznik regionalny ZUS Podkarpacia.
Do nadawania i odwoływania pełnomocnictwa w ZUS służy formularz ZUS PEL. Jeśli przedsiębiorca ma elektroniczny podpis, może wysłać formularz przez internet z własnego konta na PUE. Pozostali mogą go dostarczyć tradycyjną pocztą albo osobiście.

Małgorzata Łyszczarz - Bukała
Rzecznik Regionalny ZUS