środa, 22 marzec 2017 11:47

Decydujesz się na emeryturę? Złóż wniosek o kapitał początkowy! Wyróżniony

emeryturaZakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje: Złóż wniosek o kapitał początkowy albo przelicz go, jeśli chcesz przejść od października na emeryturę.


Dlaczego obliczenie kapitału początkowego jest takie ważne? Bo ma wpływ na wysokość emerytury. Emerytura dla osób, które złożą wniosek korzystając z obniżenia wieku emerytalnego ustalona będzie według nowych, zreformowanych zasad. Ich emerytura zależeć będzie od zwaloryzowanego kapitału początkowego, składek zebranych na koncie emerytalnym oraz średniej dalszej długości życia. Znając wysokość przyszłej emerytury, można podjąć przemyślaną decyzję o tym, kiedy na nią przejść. Przyszli emeryci, posiadając ustalony i przeliczony kapitał będą mogli skorzystać z szeregu ułatwień, które szykuje dla nich ZUS, a organ rentowy będzie mógł rozłożyć pracę związaną z opracowaniem wniosków emerytalnych w czasie i już teraz przystąpić do obliczania tej części emerytury.
Wszystkie osoby, które 1 października 2017 roku ukończą 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) będą mogły złożyć wniosek o emeryturę. Z szacunków ZUS wynika, że nawet 300 tysięcy osób zyska uprawnienia emerytalne w ostatnim kwartale tego roku z tytułu obniżenia wieku emerytalnego. Wiele z nich do tej pory nie ma wyliczonego kapitału początkowego, od którego zależy wysokość ich emerytur. Aby wyliczyć kapitał początkowy, ZUS musi otrzymać dokumenty o wysokości zarobków i latach pracy u poszczególnych pracodawców sprzed 1999 r. Wniosek można złożyć w każdej chwili i lepiej nie odkładać tego na ostatni moment.
- Jeśli pracodawca już nie istnieje, trzeba szukać dokumentów w archiwach. Dlatego lepiej ustalić wcześniej kapitał niż dopiero w chwili składania samego wniosku o emeryturę, bo brak dokumentacji może wydłużyć czas oczekiwania na ostateczną decyzję - zaznacza Małgorzata Łyszczarz-Bukała, rzecznik regionalny ZUS Podkarpacia. Co prawda na wydanie decyzji ZUS ma 30 dni, ale liczone od dnia wystąpienia ostatniej okoliczności mającej wpływ na prawo lub wysokość emerytury, czyli złożenia kompletu dokumentów.
W grupie osób uprawnionych do emerytury znajdą się osoby, które nigdy nie miały ustalonego kapitału początkowego a wiec do wyliczenia wysokości świadczenia zabraknie im jednego, ważnego składnika. Ponadto w grupie tych ubezpieczonych będą także osoby, które, co prawda miały już ustalony kapitał początkowy, jednak w związku ze zmianami przepisów w sposobie jego obliczenia, przeliczenie kapitału początkowego może spowodować korzystniejsze obliczenie jego wysokości.
Kapitał początkowy podlega przeliczeniu (tj. ponownemu ustaleniu) w razie nadesłania do ZUS dokumentów, które nie były wcześniej dostarczone, np. może to być nowy dowód umożliwiający zwiększenie stażu pracy, tj. okresów składkowych lub nieskładkowych, albo nowe dowody w sprawie wynagrodzenia (dochodu). Ponieważ liczne zmiany prawne w zakresie ustalania kapitału początkowego, które miały miejsce w latach 2011-2015, powodują konieczność przeliczenia wcześniej ustalonego kapitału początkowego, dlatego warto sprawdzić czy nasz kapitał może zostać przeliczony np. z powodu okresu sprawowania opieki nad dzieckiem.
W placówkach i na stronie internetowej ZUS dostępny jest formularz wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego: ZUS Kp-3. Wniosek po wypełnieniu należy podpisać a następnie przesłać pocztą (listem zwykłym) lub dostarczyć osobiście do ZUS. Informację o przeliczeniu kapitału dostaniemy do domu. Od wydanej decyzji przysługuje odwołanie za pośrednictwem Oddziału ZUS do Sądu Okręgowego - Sądu Pacy i Ubezpieczeń Społecznych w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji. Postępowanie odwoławcze w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych jest wolne od opłat.


Małgorzata Łyszczarz - Bukała
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Podkarpackiego

REKLAMA

fotografia dziecieca noworodkowa

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Komentarze  
+1 # Zenon 2017-03-26 15:18
Pytanie czy dozyjemy tej emerytury. Płaci się kolosalne składki a dostaje grosze.... masakra jakas
Odpowiedz | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin