piątek, 17 luty 2017 11:21

II edycja „Przedsiębiorczości w praktyce” Wyróżniony

II edycja „Przedsiębiorczości w praktyce” Spotkaniem organizacyjnym, które odbyło się 5 października 2016 r w Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie, zainaugurowana została II edycja projektu „Przedsiębiorczość w praktyce”.


Projekt realizowany jest przez Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku we współpracy z: Oddziałem ZUS w Rzeszowie, Podkarpackim Urzędem Marszałkowskim - Departament Edukacji, Nauki i Sportu oraz Departament Rozwoju Regionalnego, Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie, Oddziałem Okręgowym NBP w Rzeszowie, Izbą Administracji Skarbowej w Rzeszowie oraz Uniwersytetem Rzeszowskim, Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, Zespołem Szkół Licealnych w Leżajsku, Zespołem Szkół nr 2 w Rzeszowie i Zespołem Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie. Projekt „Przedsiębiorczość w praktyce” został dofinansowany przez Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Celem projektu jest kształtowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych oraz integracja wiedzy ekonomicznej z umiejętnościami praktycznymi przydatnymi w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej, aktywności na rynku pracy, w życiu codziennym.
W roku szkolnym 2016/2017 konkurs będzie przebiegał trzystopniowo. Kluczowymi działaniami będą warsztaty praktyczne prowadzone przez specjalistów z instytucji partnerskich w ramach czterech modułów:
I zajęcia warsztatowe NBP: Pozyskiwanie kapitału na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
II zajęcia warsztatowe WUP i Urząd Marszałkowski: Możliwości finansowania działalności ze źródeł zewnętrznych,
III zajęcia warsztatowe ZUS: Jak założyć firmę, obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, korzystanie z programu ,,Płatnik”,
IV zajęcia warsztatowe IAS: Rozliczenia z tytułu podatku dochodowego i VAT.
Przeprowadzenie w szkołach Podkarpacia 3-godzinnych warsztatów w oparciu o materiały dydaktyczne opracowane przez Oddział ZUS w Rzeszowie realizowane jest przy współpracy Oddziału ZUS w Jaśle.

Na podstawie materiałów dydaktycznych uczestnicy projektu, pracując w grupach, raz w miesiącu wykonywać będą krótkie zadania praktyczne. Trzyosobowe zespoły, które zdobędą najwyższą liczbę punktów w I etapie zakwalifikują się do półfinału, zaplanowanego na 21 kwietnia 2016 r. Dla półfinalistów wykład z zakresu zasad profesjonalnej prezentacji przeprowadzi pracownik naukowy wyższej uczelni.

6 czerwca - Gala Finałowa
6 czerwca 2017 r. w sali audytoryjnej Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego odbędzie się Gala Finałowa. Sześć zespołów, które zdobędą najwięcej punktów w II etapie, zaprezentują biznesplany rozwiązujące istotne problemy lokalne, będą podsumowaniem wiedzy praktycznej zdobytej w trakcie warsztatów.
Podczas gali młodzież spotka się ze znanym ekonomistą lub przedsiębiorcą, który zaprezentuje swoją drogę do sukcesu oraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, którzy w ramach podnoszenia świadomości społecznej przybliżą im kompetencje samorządów.

26 przedsiębiorczych szkół
Do II edycji konkursu „Przedsiębiorczość w praktyce” zgłosiło udział 26 szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia, w tym 21 z terenu działania Oddziału ZUS w Rzeszowie oraz 5 z terenu działania ZUS w Jaśle. Projekt został objęty patronatem honorowym przez Wojewodę Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Podkarpackiego Kuratora Oświaty.


Małgorzata Łyszczarz - Bukała
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Podkarpackiego

REKLAMA

fotografia dziecieca noworodkowa

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin