REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

środa, 17 sierpień 2016 14:15

Świadczenie i życzenia dla stulatka

Świadczenie i życzenia dla stulatkaZUS wypłaca stulatkom tzw. świadczenie honorowe, przyznawane przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


Świadczenie to nie jest jednorazowe, wypłacane jest łącznie z emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym świadczeniobiorca kończy 100 lat.
Ukończysz 100 lat i dostaniesz dodatek
Ponad 3,4 tys. zł brutto – tyle wynosi honorowe świadczenie, które ZUS co miesiąc wypłaca każdemu, kto ukończył 100 lat. W Polsce żyje dziś 2,3 tys. stulatków, a ich liczba z każdym rokiem rośnie. W 2013 r. ZUS na świadczenia honorowe wydał 76,5 mln zł. W 2035 r. ma to być ponad 626 mln zł.
Jak dostać honorowe świadczenie?
Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat otrzymują gotówkę z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ona wypłacana dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.
- Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS-u lub innego organu emerytalnego, świadczenie przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia - dodaje Małgorzata Łyszczarz-Bukała, rzecznik lokalny Województwa Podkarpackiego.
Stulatków nam przybywa
W Polsce żyje dziś 2,3 tys. osób, które otrzymują świadczenia honorowe, ale liczba stulatków systematycznie rośnie. W 2007 r. emeryturę z tytułu ukończenia 100-lat otrzymywało 1,4 tys. osób. W 2035 r. stulatków ma być 9,7 tys. Co więcej, liczba wypłaconych świadczeń honorowych wzrosła od 2009 r. niemal dwukrotnie. W 2013 r. ZUS przeznaczył na nie 76,5 mln zł. W 2035 r. będzie musiał przeznaczyć na ten cel aż 626,5 mln zł.
Wysokość świadczenia honorowego ustalana jest co roku. Podstawą do jego wyliczenia jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie, pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Dziś wysokość świadczenia honorowego to 3,4 tys. brutto.
W Polsce po raz pierwszy świadczenia honorowe dla stulatków wypłacono w latach 70. Wtedy taki dodatek do emerytury otrzymało około 500 osób.
Dane z Podkarpacia
Na dzień 16 sierpnia 2016 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na Podkarpaciu wypłaca 90 świadczeń honorowych z tytułu ukończenia 100 lat życia. W rzeszowskim ZUS ponad 80 proc. stulatków, to kobiety (58 kobiet; 14 mężczyzn).
Stulatkowie pochodzący z terenu działania jednostek terenowych rzeszowskiego ZUS to: 8 osób z Mielca, 7 ze Stalowej Woli, 18 z Przeworska,  9 z Przemyśla i aż 30 osób z Rzeszów.
Do dobrej tradycji należą spotkania pracowników ZUS-u z osobami, które świętują swoje 100-lecie. W terminie uzgodnionym z jubilatem lub rodziną, przedstawiciele Zakładu odwiedzają 100-latka z pamiątkowym dyplomem i bukietem kwiatów. Dla jubilata jak i dla przedstawicieli ZUS są to niezapomniane spotkania.

Małgorzata Łyszczarz - Bukała
Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Podkarpackiego

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin