REKLAMA

fotografia dziecięca i noworodkowa

wtorek, 19 lipiec 2016 10:25

ZUS czy OFE? Decyzja tylko do końca lipca!

ZUS czy OFE? Decyzja tylko do końca lipca!Kończy się okienko transferowe, które pozwala zadecydować o podziale składki emerytalnej (19,52 proc.). Decyzje o tym, czy część składki emerytalnej pozostawić w ZUS czy też przekazywać do OFE można jeszcze podjąć do 31 lipca.


Od decyzji osób ubezpieczonych w II filarze zależy los składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia). Pozostała cześć składki emerytalnej, czyli 16,6 proc. trafia do ZUS i jest zapisywana na koncie emerytalnym (12,22 proc.) i subkoncie (4,38 proc.). 

Do 31 lipca 2016 r. każdy, kto jest uczestnikiem drugiego filara może zdecydować, że 2,92 proc. składki trafi na subkonto w ZUS lub do wybranego OFE. Jeżeli nie zmienimy decyzji podjętej w 2014 r. lub przy okazji wchodzenia na rynek pracy po zamknięciu poprzedniego okienka, to nie musimy składać żadnych deklaracji.

Jak złożyć oświadczenie?
Oświadczenie można dostarczyć osobiście do ZUS, za pośrednictwem poczty lub przy wykorzystaniu zusomatów dostępnych w większych placówkach ZUS przez 24 godziny na dobę. Klienci posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych mogą złożyć oświadczenie przez internet, przy wykorzystaniu profilu na PUE.

Kto do ZUS-u?
Deklaracji o przeznaczeniu 2,92 proc. składki emerytalnej nie składają osoby, którym do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego brakuje 10 lat lub mniej. W ich przypadku ZUS zaprzestaje odprowadzania składek do OFE, a fundusze rozpoczynają stopniowy transfer środków z OFE do ZUS.

Podczas okienka transferowego, jak i po jego zakończeniu składki osób wchodzących na rynek pracy, które nie złożą oświadczenia o ich przekazywaniu do OFE i nie zawrą umowy z OFE, z automatu trafią na subkonto w ZUS.
Kolejne okienka transferowe będą się odbywać co cztery lata. Najbliższe będzie miało miejsce od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.

Małgorzata Łyszczarz - Bukała

Rzecznik Regionalny ZUS
Województwa Podkarpackiego

REKLAMA

Fotograf Jasło

 

Dodaj komentarz

Redakcja portalu www.miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników.
Redakcja zastrzega sobie prawo do wycięcia całego komentarza lub jego fragmentu. Wszystkie komentarze wymagają akceptacji administratora portalu. Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad zawartych w regulaminie portalu.

Regulamin