środa, 18 luty 2015 09:31

Nowe dowody osobiste od 1 marca

Nowe dowody osobiste od 1 marca Od 1 marca 2015 r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego.

Nowy dowód nie będzie posiadał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie zawierał zeskanowanego podpisu właściciela dokumentu. Zmieni się również fotografia na dokumencie – będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Format i wymiary dowodu pozostaną bez zmian.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju lub drogą elektroniczną (wniosek elektroniczny trzeba będzie uwierzytelnić podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP). Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który będzie ważny przez 5 lat. W dalszym ciągu wydanie dowodu jest bezpłatne.

Nowy dowód osobisty będzie miał szereg nowych zabezpieczeń między innymi dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Na dowodzie znajdą się także informacje o polskim obywatelstwie i opisy pól po angielsku.

Ważne! Nie ma konieczności wymiany obecnie używanych dokumentów. Dowody osobiste nie tracą swojej ważności - zachowują ważność do upływu terminu widocznego na dokumencie.

UMJ